GNU hello 2.12 - en to pl translation catalogue (42 entries)

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
pl: Składnia: %s [OPCJA]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
pl: Wypisuje przyjazne konfigurowalne przywitanie.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting
pl:   -t, --traditional       tradycyjne przywitanie

en:   -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
pl:   -g, --greeting=TEKST    użycie TEKSTU jako powitania

en:       --help     display this help and exit
pl:       --help     wypisanie tego opisu i zakończenie

en:       --version  output version information and exit
pl:       --version  wypisanie numeru wersji i zakończenie

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code <https://translationproject.org/team/LANG_CODE.html> to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/.  Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report %s translation bugs to <https://translationproject.org/team/>
pl: Raporty o błędach tłumaczenia %s można wysyłać przez
    https://translationproject.org/team/

en: hello, world
pl: witaj, świecie

en: extra operand
pl: nadmiarowy argument

en: Hello, world!
pl: Witaj, świecie!

en: conversion to a multibyte string failed
pl: nieudana konwersja do napisu wielobajtowego

en: Try '%s --help' for more information.
pl: Napisz „%s --help” dla uzyskania informacji.

en: Unknown system error
pl: Nieznany błąd systemu

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pl: %s: opcja „%s%s” jest niejednoznaczna

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pl: %s: opcja „%s%s” jest niejednoznaczna; możliwości:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pl: %s: nierozpoznana opcja „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja „%s%s” nie może mieć argumentu

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pl: %s: opcja „%s%s” wymaga argumentu

en: %s: invalid option -- '%c'
pl: %s: nielegalna opcja -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- „%c”

en: write error
pl: błąd zapisu

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
pl: „

en: '
pl: ”

en: Packaged by %s (%s)
pl: Pakowane przez %s (%s)

en: Packaged by %s
pl: Pakowane przez %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
pl: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pl: Licencja GPLv3+: GNU GPL wersja 3 albo późniejsza %s
    To jest wolne oprogramowanie: masz prawo je zmieniać i rozpowszechniać.
    Autorzy nie dają ŻADNYCH GWARANCJI w granicach dozwolonych prawem.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
pl: Autor: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
pl: Autorzy: %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
pl: Autorzy: %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pl: Autorzy: %s, %s, %s
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pl: Autorzy: %s, %s, %s,
    %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pl: Autorzy: %s, %s, %s,
    %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pl: Autorzy: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pl: Autorzy: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pl: Autorzy: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pl: Autorzy: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s i inni.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
pl: O błędach programu poinformuj %s
    O błędach tłumaczenia poinformuj translation-team-pl@lists.sourceforge.net

en: Report %s bugs to: %s
pl: O błędach programu %s poinformuj %s

en: %s home page: <%s>
pl: Strona domowa %s: %s

en: General help using GNU software: <%s>
pl: Pomoc w używaniu oprogramowania GNU: %s

en: memory exhausted
pl: pamięć wyczerpana
