aspell-0.60.8-pre1 - en to pt translation catalogue (289 entries)

en: a number between 0 and 1
pt: um número entre 0 1 e

en: in the form "<name> <value>"
pt: na forma "<nome> <valor>"

en: string
pt: cadeia

en: integer
pt: inteiro

en: boolean
pt: booliano

en: list
pt: lista

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
pt: ou "true" ou "false"

en: a positive integer
pt: um inteiro positivo

en: # default:
pt: nº predefinido:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
pt: 
    #######################################################################
    #
    # Filtro: %s
    #   %s
    #
    # configurado como segue:

en: ASPELL_CONF env var
pt: variável de ambiente ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
pt: ficheiro de configuração principal

en: location of main configuration file
pt: localização do ficheiro de configuração principal

en: location of language data files
pt: localização dos ficheiros de dados de idioma

en: create dictionary aliases
pt: cria aliás de dicionários

en: location of the main word list
pt: localização da lista principal de palavras

en: encoding to expect data to be in
pt: codificação em que se esperam os dados

en: add or removes a filter
pt: adiciona ou remove um filtro

en: path(s) aspell looks for filters
pt: caminhos em que o Aspell procura filtros

en: filter mode
pt: modo de filtragem

en: extra dictionaries to use
pt: dicionários extra a usar

en: files with list of extra words to accept
pt: ficheiros com lista de palavras extra a aceitar

en: location for personal files
pt: localização de ficheiros pessoais

en: ignore words <= n chars
pt: ignora palavras <= n caracteres

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
pt: ignora acentos ao verificar palavras - IGNORADA

en: ignore case when checking words
pt: ignora maiúsculas ao verificar palavras

en: ignore commands to store replacement pairs
pt: ignora comandos para gravar pares de substituição

en: extra information for the word list
pt: informação extra para a lista de palavras

en: keyboard definition to use for typo analysis
pt: definição de teclado a usar em análise ortográfica

en: language code
pt: código de idioma

en: deprecated, use lang instead
pt: obsoleto, use antes lang

en: location of local language data files
pt: localização de ficheiros de dados do idioma local

en: base name of the main dictionary to use
pt: nome base do dicionário principal a usar

en: set module name
pt: define nome do módulo

en: search order for modules
pt: ordem de procura de módulos

en: enable Unicode normalization
pt: activa normalização Unicode

en: Unicode normalization required for current lang
pt: normalização Unicode requerida para idioma actual

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
pt: Forma de normalização Unicode: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
pt: evita conversões com perda ao normalizar

en: personal configuration file
pt: ficheiro de configuração pessoal

en: personal dictionary file name
pt: nome do ficheiro de dicionário pessoal

en: prefix directory
pt: pasta de prefixo

en: replacements list file name
pt: nome do ficheiro da lista de substituições

en: consider run-together words legal
pt: considerar palavras corridas legais

en: maximum number that can be strung together
pt: número máximo que se pode encadear

en: minimal length of interior words
pt: tamanho mínimo de palavras interiores

en: consider camel case words legal
pt: considerar palavras camel case legais

en: save replacement pairs on save all
pt: gravar pares de substituição ao gravar tudo

en: set the prefix based on executable location
pt: definir o prefixo com base na pasta do executável

en: size of the word list
pt: tamanho da lista de palavras

en: no longer used
pt: não utilizado

en: suggestion mode
pt: modo de sugestão

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
pt: usa análise de erros, ignora predefinição sug-mode

en: use replacement tables, override sug-mode default
pt: usa tabelas de substituição, ignora predefinição sug-mode

en: characters to insert when a word is split
pt: caracteres a inserir ao dividir uma palavra

en: use personal, replacement & session dictionaries
pt: usa dicionários pessoal, de substituição e de sessão

en: search path for word list information files
pt: caminho para os ficheiros de informação de lista de palavras

en: enable warnings
pt: activa avisos

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
pt: indicador de bandeiras de afixo em listas de palavras - IGNORADA

en: use affix compression when creating dictionaries
pt: usa compressão de afixos ao criar dicionários

en: remove invalid affix flags
pt: remove bandeiras de afixos inválidas

en: attempts to clean words so that they are valid
pt: tenta limpar palavras para que sejam váidas

en: compute soundslike on demand rather than storing
pt: calcular "soa como" a pedido em vez de armazenar

en: partially expand affixes for better suggestions
pt: expande afixos parcialmente para melhores sugestões

en: skip invalid words
pt: ignora palavras inválidas

en: check if affix flags are valid
pt: verifica a validade de bandeiras de afixos

en: check if words are valid
pt: verifica a validade das palavras

en: create a backup file by appending ".bak"
pt: cria uma segurança apondo ".bak"

en: use byte offsets instead of character offsets
pt: usa desvios de bytes em vez de desvios de palavras

en: create missing root/affix combinations
pt: cria combinações raiz/afixo em falta

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
pt: mapa de teclado para modo de verificação: "aspell" ou "ispell"

en: reverse the order of the suggest list
pt: reverte a ordem da lista de sugestões

en: suggest possible replacements
pt: Sugere possíveis substituições

en: time load time and suggest time in pipe mode
pt: tempo de carregamento e de sugestão em modo pipe

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
pt: Também pode significar que o ficheiro %s não pôde ser aberto para leitura ou não existe.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
pt: O código Unicode U+%04X não é suportado.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
pt: Sequência UTF-8 inválida na posição %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
pt: Operação não suportada: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
pt: O método "%what:1" não está implementado em "%where:2".

en: The file "%file:1" can not be opened
pt: O ficheiro "%file:1" não pôde ser aberto

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
pt: O ficheiro "%file:1" não pôde ser aberto para leitura.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
pt: O ficheiro "%file:1" não pôde ser aberto para escrita.

en: The file name "%file:1" is invalid.
pt: O nome de ficheiro "%file:1" é inválido.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
pt: O ficheiro "%file:1" não está no formato apropriado.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
pt: A pasta  "%dir:1" não pode ser aberta para leitura.

en: The key "%key:1" is unknown.
pt: A chave "%key:1" é desconhecida.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
pt: O valor da opção "%key:1" não pode ser alterado.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
pt: A chave "%key:1" não é %accepted:2, como tal é inválida.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
pt: O valor "%value:2" não é %accepted:3, como tal é inválido para a chave "%key:1".

en: The key "%key:1" is not a string.
pt: A chave "%key:1" não é uma cadeia.

en: The key "%key:1" is not an integer.
pt: A chave "%key:1" não é um inteiro.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
pt: A chave "%key:1" não é um booleano.

en: The key "%key:1" is not a list.
pt: A chave "%key:1" não é uma lista.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
pt: A chave "%key:1" não recebe parâmetros quando prefixada com "reset-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
pt: A chave "%key:1" não recebe parâmetros quando prefixada com "enable-"

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
pt: A chave "%key:1" não recebe parâmetros quando prefixada com "dont-" ou "disable-"

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
pt: A chave "%key:1" não recebe parâmetros quando prefixada com "clear-"

en: The language "%lang:1" is not known.
pt: O idioma "%lang:1" não é conhecido.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
pt: Soa como "%sl:2" não é conhecido..

en: The language "%lang:1" is not supported.
pt: O idioma "%lang:1" não é suportado.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
pt: Não se encontraram listas de palavras para "%lang:1".

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
pt: Esperado idioma "%lang:1", obtido "%prev:2".

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
pt: O afixo "%aff:1" está corrompido.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
pt: A condição "%cond:1" é inválida.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
pt: A condição "%cond:1" não garante que "%strip:2" possa sempre ser removido.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
pt: O ficheiro "%file:1" não está no formato apropriado. Esperado o formato "%exp:2" não "%got:3".

en: The encoding "%encod:1" is not known.
pt: Codificação "%encod:1" desconhecida.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
pt: Codificação "%encod:1" não suportada.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
pt: A conversão de "%encod:1" para "%encod2:2" não é suportada.

en: The string "%str:1" is invalid.
pt: A cadeia "%str:1" é inválida.

en: The word "%word:1" is invalid.
pt: A palavra "%word:1" é inválida.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
pt: A bandeira de afixo "%aff:1" é inválida para "%word:2".

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
pt: A bandeira de afixo "%aff:1" não pode ser aplicada a "%word:2".

en: not a version number
pt: não é número de versão

en: dlopen returned "%return:1".
pt: dlopen devolveu "%return:1".

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
pt: O ficheiro "%filter:1" não contém filtros.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
pt: O filtro "%filter:1" não existe.

en: Confused by version control.
pt: Confuso pelo controlo de versão.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
pt: Versão Aspell não corresponde à requerida pelo filtro.

en: Filter option already exists.
pt: A opção do filtro já existe.

en: Use option modifiers only within named option.
pt: Use modificadores de opção só dentro da opção nomeada.

en: Option modifier unknown.
pt: Modificador de opção desconhecido.

en: Error setting filter description.
pt: Erro ao definir descrição do filtro.

en: Empty option specifier.
pt: Especificador de opção vazio.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
pt: Opção "%option:1" possivelmente especificada antes do filtro.

en: Unknown mode description key "%key:1".
pt: Modo de descrição de chave "%key:1" desconhecido.

en: Expecting "%modekey:1" key.
pt: Esperada chave "%modekey:1".

en: Version specifier missing key: "aspell".
pt: Chave em falta no especificador de versão: "aspell".

en: Aspell version does not match mode's requirement.
pt: Versão Aspell não corresponde à requerida pelo modo.

en: Missing magic mode expression.
pt: Expressão do modo mágico em falta.

en: Empty extension at char %char:1.
pt: Extensão vazia no carácter %char:1.

en: "%mode:1" error
pt: Erro "%mode:1"

en: Unknown mode: "%mode:1".
pt: Modo desconhecido: "%mode:1".

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
pt: "%mode:1" erro ao estender os modos Aspell (sem memória?).

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
pt: "%mode:1": sem início para procura mágica indicada para "%magic:2".

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
pt: "%mode:1": sem intervalo para procura mágica indicada para "%magic:2".

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
pt: "%mode:1": sem expressão mágica disponível para "%magic:2".

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
pt: "%mode:1": "%magic:2": má expressão regular após especificador de localização; regexp reporta: "%regerr:3".

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
pt: "%expression:1" não é uma expressão regular válida.

en: Unhandled Error:
pt: Erro não gerido:

en: Error: %s
pt: Erro: %s

en: Error:
pt: Erro:

en: enter Email mode.
pt: entrar em modo Email.

en: enter HTML mode.
pt: entrar em modo HTML.

en: enter TeX mode.
pt: entrar em modo TeX.

en: enter Nroff mode.
pt: entrar em modo Nroff.

en: enter Markdown mode.
pt: entrar em modo Markdown.

en: Invalid Option: %s
pt: Opção inválida: %s

en:  does not take any parameters.
pt:  não recebe parâmetros.

en: You must specify a parameter for "%s".
pt: Tem de especificar um parâmetro para "%s".

en: You must specify an action
pt: Tem de especificar uma acção

en: Unknown Action: %s
pt: Acção desconhecida: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
pt: Erro: tem de especificar pelo menos %d parâmetros para "%s".

en: Invalid Input
pt: Entrada inválida

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
pt: AVISO: impossível entrar em modo Nroff: %s

en: Time to load word list:
pt: Tempo para carregar a lista de palavras:

en: Suggestion Time: %f
pt: Tempo da sugestão: %f

en: You must specify a file name.
pt: Tem de especificar um nome de ficheiro.

en: Only one file name may be specified.
pt: Só pode especificar um nome de ficheiro.

en: Could not open the file "%s" for reading
pt: Impossível abrir o ficheiro "%s" para leitura

en: Invalid keymapping: %s
pt: Mapa de teclado inválido: %s

en: "%s" is not a regular file
pt: "%s" não é um ficheiro normal.

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
pt: Impossível abrir o ficheiro "%s" para escrita. Ficheiro não gravado.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore all
pt: Ignorar tudo

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace all
pt: Substituir tudo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Lower
pt: Adicionar abaixo

en: Abort
pt: Abortar

en: Exit
pt: Sair

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
pt: Tem a certeza que quer abortar (s/n)?

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
pt: Ss

en: With:
pt: Com:

en: Sorry that is an invalid choice!
pt: Desculpe, a escolha é inválida!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
pt: Desculpe, impossível unir listas mestras de palavras.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
pt: Desculpe, "create/merge personal" não está implementado.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
pt: Desculpe, impossível sobrescrever "%s"

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
pt: Desculpe, "create/merge repl" não está implementado.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
pt: "%s" não é uma bandeira válida para o comando "munch-list".

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
pt: Uso: aspell [opções] <comando>

en: <command> is one of:
pt: <comando> é um de:

en:   -?|usage         display a brief usage message
pt:   -?|usage             mostra uma breve mensagem de utilização

en:   help             display a detailed help message
pt:   help                 mostra uma mensagem detalhada de ajuda

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
pt:   -c|check <fich>  verifica a ortografia de um ficheiro

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
pt:   -a|pipe              modo de compatibilidade "ispell -a"

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
pt:   [dump] config        despeja a configuração actual para stdout

en:   config <key>     prints the current value of an option
pt:   config <chave>       imprime o valor actual de uma opção

en:   [dump] dicts | filters | modes
pt:   [dump] dicts|filters|modes

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
pt:   [dump] dicts|filters|modes
                       lista dicionários/filtros/modos de filtro disponíveis

en: [options] is any of the following:
pt: [opções] é qualquer uma das seguintes:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
pt:   list             produz uma lista de palavras com erros da entrada padrão

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
pt:   soundslike       devolve o equivalente "Soa como" para cada palavra inserida

en:   munch            generate possible root words and affixes
pt:   munch            gera possíveis palavras raiz e afixos

en:   expand [1-4]     expands affix flags
pt:   expand [1-4]     expande bandeiras de afixo

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
pt:   clean [strict]   limpa uma lista de palavras para que cada linha seja uma palavra válida

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
pt:   filter           filtra a entrada como se estivesse a verificar a ortografia

en:   -v|version       prints a version line
pt:   -v|version       mostra informação da versão

en:   munch-list [simple] [single|multi] [keep]
pt:   munch-list [simples] [única|multi] [manter]

en:     reduce the size of a word list via affix compression
pt:     reduz o tamanho duma lista de palavras via compressão de afixos

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
pt:   conv <de> <para> [<forma-norm>]

en:     converts from one encoding to another
pt:     converte de uma codificação para outra

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
pt:   norm (<mapa-norm> | <de> <mapa-norm> <para>) [<forma-norm>]

en:     perform Unicode normalization
pt:     realiza normalização Unicode

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
pt:   dump|create|merge master|personal|repl [<nome>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
pt:     despeja, cria ou une um dicionário mestre, pessoal ou de substituição.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
pt:   <forma-norm>     forma de normalização a usar, none, internal, ou strict

en: 
    Aspell %s.  Copyright 2000-2011 by Kevin Atkinson.
pt: 
    Aspell %s.  Copyright 2000-2011 por Kevin Atkinson.

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
pt: Dicionários disponíveis:
        Pode escolher os dicionários directamente com a opção "-d" ou
        "master". Também pode escolhê-los indirectamente com as opções
        "lang", "variety" e "size".

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
pt: Filtros disponíveis (e opções associadas):
        Pode adicionar ou remover filtros com a opção "filter".

en: 
      %s filter: %s
pt: 
      filtro %s: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
pt: Modos de filtro disponíveis:
        Modos de filtro são combinações de filtros reconfiguradas e optimizadas
        para um dado tipo de ficheiro. O modo é escolhido com a opção "mode".
        Isto acontece implicitamente se o Aspell identificar o tipo de ficheiro
        pela sua extensão e, possivelmente, pelo conteúdo do ficheiro.

en: Error: Stdin not a terminal.
pt: Erro: stdin não é um terminal.

en: Accept Changes
pt: Aceitar alterações

en: Delete the previous character
pt: Eliminar o carácter anterior

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
pt: Esquerda

en: Move Back one space
pt: Recuar um espaço

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
pt: Direita

en: Move Forward one space
pt: Avançar um espaço

en: Move to the beginning of the line
pt: Ir para o início da linha

en: Move to the end of the line
pt: Ir para o final da linha

en: Delete the next character
pt: Eliminar o carácter seguinte

en: Kill all characters to the EOL
pt: Matar todos os caracteres até ao EOL

en: Abort This Operation
pt: Abortar esta operação

en: This is probably because:
pt: É provavelmente porque:

en: The required field "name" is missing.
pt: Campo "name" requerido está em falta.

en: Empty string.
pt: Cadeia vazia.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
pt: O carácter "%s" (U+%02X) não pode aparecer no princípio de uma palavra.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
pt: O carácter "%s" (U+%02X) tem de ser seguido de um carácter alfabético.

en: Does not contain any alphabetic characters.
pt: Não contém caracteres alfabéticos.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
pt: O carácter "%s" (U+%02X) não pode aparecer no meio de uma palavra.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
pt: O carácter "\r" (U+0D) não pode aparecer no final de uma palavra. Provavelmente significa que o ficheiro usa EOL MS-DOS em vez de EOL Unix.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
pt: O carácter "%s" (U+%02X) não pode aparecer no final de uma palavra.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
pt: Aviso: a remover afixo "%s" inválido da palavra %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
pt: Aviso: a remover afixo "%s" inaplicável da palavra %s.

en: Warning: %s Skipping string.
pt: Aviso: %s a saltar a cadeia.

en: The total length is larger than 240 characters.
pt: O tamanho total excede os 240 caracteres.

en: Warning: %s Skipping word.
pt: Aviso: %s a saltar a palavra.

en: Possibly incorrect count.
pt: Possível total incorrecto.

en: Incompatible hash function.
pt: Função hash incompatível.

en: Wrong endian order.
pt: Ordem endian errada.

en: Wrong soundslike.
pt: soundslike errado.

en: Wrong soundslike version.
pt: Versão sounslike errada.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
pt: Encontradas bandeiras de afixo na palavra sem ficheiro de afixos indicado.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
pt: O tamanho total da palavra, com dados soundslike, excede os 240 caracteres.

en: There must be at least one "add" line.
pt: Tem de haver pelo menos uma linha "add".

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
pt: uma de ultra, fast, normal, slow, ou bad-spellers

en: is not one of the allowed types
pt: não é um dos tipos permitidos

en: The personal word list is unavailable.
pt: A lista de palavras pessoal está indisponível.

en: The session word list is unavailable.
pt: A lista de palavras da sessão está indisponível.

en: The main word list is unavailable.
pt: A lista de palavras principal está indisponível.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
pt: uma cadeia de "o","O","p",ou "P"

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
pt: filtro experimental para ocultar contextos delimitados

en: context delimiters (separated by spaces)
pt: contextos delimitados (separados por espaços)

en: swaps visible and invisible text
pt: troca texto visível e invisível

en: filter for skipping quoted text in email messages
pt: filtro para saltar texto citado em mensagens de email

en: email quote characters
pt: caracteres de citação em email

en: num chars that can appear before the quote char
pt: nº de caracteres possível antes do carácter de citação

en: filter for dealing with HTML documents
pt: filtro para lidar com documentos HTML

en: HTML attributes to always check
pt: Atributos HTML a verificar sempre

en: HTML tags to always skip the contents of
pt: Conteúdo de etiquetas HTML a saltar sempre

en: filter for Markdown/CommonMark documents
pt: filtro para documentos Markdown/CommonMark

en: skip link labels in link reference definitions
pt: saltar etiquetas de ligação nas definições da referência de ligações

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
pt: suporte a etiquetas que abrangem múltiplas linhas fora de blocos HTML

en: html tags that start a HTML block that allows blank lines
pt: etiquetas html que iniciam um bloco HTML que permite linhas em branco

en: html tags that start a HTML block that end with a blank line
pt: etiquetas html que iniciam um bloco HTML que termina com uma linha em branco

en: filter for dealing with Nroff documents
pt: filtro para lidar com documentos Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
pt: filtro para lidar com documentos genéricos SGML/XML

en: SGML attributes to always check
pt: Atributos SGML a verificar sempre

en: SGML tags to always skip the contents of
pt: Conteúdo de etiquetas SGML a saltar sempre

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
pt: filtro para lidar com documentos TeX/LaTeX

en: check TeX comments
pt: verificar comentários TeX

en: TeX commands
pt: Comandos TeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
pt: filtro para lidar com documentos Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
pt: Comandos Texinfo cujos parâmetros se devem ignorar

en: Texinfo environments to ignore
pt: Ambientes Texinfo a ignorar

en: filter to skip URL like constructs
pt: filtro para saltar constructs tipo URL

en: mode for checking C++ comments and string literals
pt: modo para verificar comentários C++ e literais de cadeia

en: mode to check any lines starting with a #
pt: modo para verificar quaisquer linhas começadas por #

en: mode for skipping quoted text in email messages
pt: modo para saltar texto citado em mensagens de email

en: mode for checking HTML documents
pt: modo para verificar documentos HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
pt: modo para verificar documentos Markdown/CommonMark

en: mode to disable all filters
pt: modo para desactivar todos os filtros

en: mode for checking Nroff documents
pt: modo para verificar documentos Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
pt: modo para verificar comentários Perl e literais de cadeia

en: mode for checking generic SGML/XML documents
pt: modo para verificar documentos genéricos SGML/XML

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
pt: modo para verificar documentos TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
pt: modo para verificar documentos Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
pt: modo para saltar constructs tipo URL (modo predefinido)
