bison-2.4.1 - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: fatal error
pt: erro fatal

en: warning
pt: aviso

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
pt: Escrito por Robert Corbett e Richard Stallman.

en: Grammar
pt: Gramática

en: line number overflow
pt: ultrapassado o número de linhas

en: column number overflow
pt: ultrapassado o número de colunas

en:  type %d is %s
pt: tipo %d é %s

en: go to state %d
pt: ir para o estado %d

en: error (nonassociative)
pt: erro (não-associativo)

en: accept
pt: aceite

en:  on left:
pt: à esquerda:

en:  on right:
pt: à direita:

en: rule is too long
pt: regra é muito longa

en: integer out of range: %s
pt: integral fora de alcance: %s

en: invalid directive: %s
pt: directriz inválida: %s

en: invalid null character
pt: caracter nulo inválido

en: memory exhausted
pt: memória exausta
