sed 4.5.48 - en to pt translation catalogue (137 entries)

en: write error
pt: erro de escrita

en: preserving permissions for %s
pt: preservar permissões para %s

en: unbalanced [
pt: [ sem par

en: invalid character class
pt: classe de carácter inválida

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
pt: a sintaxe da classe de carácter é [[:espaço:]], não [:espaço:]

en: unfinished \ escape
pt: escape \ não terminado

en: invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: unbalanced (
pt: ( sem par

en: no syntax specified
pt: sem sintaxe especificada

en: unbalanced )
pt: ) sem par

en: Unknown system error
pt: erro de sistema desconhecido

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pt: %s: opção não reconhecida "%s%s"

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%s%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pt: %s: a opção "%s%s" requer um argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: memory exhausted
pt: memória esgotada

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
pt: "

en: '
pt: "

en: Success
pt: Sucesso

en: No match
pt: Sem correspondência

en: Invalid regular expression
pt: Expressão regular inválida

en: Invalid collation character
pt: Carácter de agrupamento inválido

en: Invalid character class name
pt: Nome de classe de carácter inválido

en: Trailing backslash
pt: Barra invertida final

en: Invalid back reference
pt: Referência de recuo inválida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
pt: [, [^, [:, [., ou [= sem par

en: Unmatched ( or \(
pt: ( ou \( sem par

en: Unmatched \{
pt: \{ sem par

en: Invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: Invalid range end
pt: Final de intervalo inválido

en: Memory exhausted
pt: Memória esgotada

en: Invalid preceding regular expression
pt: Expressão regular precedente inválida

en: Premature end of regular expression
pt: Fim prematuro de expressão regular

en: Regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: Unmatched ) or \)
pt: ) ou \) sem par

en: No previous regular expression
pt: Expressão regular anterior não existente

en: setting permissions for %s
pt: definir permissões para %s

en: Packaged by %s (%s)
pt: Empacotado por %s (%s)

en: Packaged by %s
pt: Empacotado por %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
pt: (©)

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pt: 
    Licença GPLv3+: GNU GPL versão 3 ou posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Este é um programa grátis: pode alterá-lo e redistribuí-lo.
    Não há QUALQUER GARANTIA, até ao limite da Lei.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
pt: Escrito por %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
pt: Escrito por %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s e outros.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
pt: 
    Reportar erros a: %s

en: Report %s bugs to: %s
pt: Reportar %s erros a: %s

en: %s home page: <%s>
pt: Página inicial %s: <%s>

en: %s home page: <https://www.gnu.org/software/%s/>
pt: Página inicial %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>
pt: Ajuda geral para uso de programas GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: multiple `!'s
pt: múltiplos "!"s

en: unexpected `,'
pt: "," inesperada

en: invalid usage of +N or ~N as first address
pt: uso inválido de +N ou ~N como primeiro endereço

en: unmatched `{'
pt: "{" sem par

en: unexpected `}'
pt: "{" inesperado

en: extra characters after command
pt: caracteres extra após comando

en: expected \ after `a', `c' or `i'
pt: \ esperado após "a", "c" ou "i"

en: `}' doesn't want any addresses
pt: "}" não quer quaisquer endereços

en: : doesn't want any addresses
pt: : não quer quaisquer endereços

en: comments don't accept any addresses
pt: comentários não aceitam quaisquer endereços

en: missing command
pt: comando em falta

en: command only uses one address
pt: comando usa apenas um endereço

en: unterminated address regex
pt: regexp de endereço não terminada

en: unterminated `s' command
pt: comando "s" não terminado

en: unterminated `y' command
pt: comando "y" não terminado

en: unknown option to `s'
pt: opção desconhecida para "s"

en: multiple `p' options to `s' command
pt: múltiplas opções "p" para comando "s"

en: multiple `g' options to `s' command
pt: múltiplas opções "g" para comando "s"

en: multiple number options to `s' command
pt: múltiplas opções de número para comando "s"

en: number option to `s' command may not be zero
pt: opção de número para comando "s" pode não ser zero

en: strings for `y' command are different lengths
pt: cadeias para o comando "y" têm tamanhos diferentes

en: delimiter character is not a single-byte character
pt: carácter delimitador não é carácter de byte único

en: expected newer version of sed
pt: esperada versão mais recente do sed

en: invalid usage of line address 0
pt: uso inválido do endereço de linha 0

en: unknown command: `%c'
pt: comando desconhecido: "%c"

en: incomplete command
pt: comando incompleto

en: ":" lacks a label
pt: ":" precisa de uma etiqueta

en: recursive escaping after \c not allowed
pt: escape recursivo após \c não permitido

en: e/r/w commands disabled in sandbox mode
pt: comandos e/r/w desactivados em modo sandbox

en: %s: file %s line %lu: %s
pt: %s: ficheiro %s linha %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
pt: %s: -e expressão #%lu, carácter %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
pt: etiqueta para saltar para "%s" não encontrada

en: case conversion produced an invalid character
pt: conversão de maiúsculas produziu um carácter inválido

en: %s: can't read %s: %s
pt: %s: impossível ler %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
pt: impossível editar %s: é um terminal

en: couldn't edit %s: not a regular file
pt: impossível editar %s: não é um ficheiro regular

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
pt: %s: aviso: falha ao definir contexto predefinido de criação de ficheiro para %s: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
pt: %s: aviso: falha ao obter contexto de segurança de %s: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
pt: impossível abrir ficheiro temporário %s: %s

en: error in subprocess
pt: erro no sub-processo

en: option `e' not supported
pt: opção "e" não suportada

en: `e' command not supported
pt: comando "e" não suportado

en: no input files
pt: nenhum ficheiro de entrada

en: no previous regular expression
pt: Sem expressão regular prévia

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
pt: referência \%d inválida no RHS do comando "s"

en: regex input buffer length larger than INT_MAX
pt: tamanho do buffer de entrada de regexp maior que INT_MAX

en: GNU sed home page: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
pt: Página inicial do GNU sed: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    Ajuda geral para uso de programas GNU: <https://www.gnu.org/gethelp/>.

en: E-mail bug reports to: <%s>.
pt: Enviar relatórios de erro para: <%s>.

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
pt: Uso: %s [OPÇÃO]... {script-só-se-não-houver-outro-script} [ficheiro-de-entrada]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
pt:   -n, --quiet, --silent
                     suprime mostra automática do espaço de padrões

en:       --debug
                     annotate program execution
pt:       --debug
                     anota a execução do programa

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
pt:   -e script, --expression=script
                     adiciona script aos comandos a executar

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
pt:   -f script, --file=script
                     adiciona conteúdos de script aos comandos a executar

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
pt:   --follow-symlinks
                     segue ligações simbólicas ao processar no local

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
pt:   -i[SUFIXO], --in-place[=SUFIXO]
                     edita ficheiros no local (segurança se SUFIXO fornecido)

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
pt:   -b, --binary
                     abre ficheiros em modo binário (CR+LFs não são processados de forma especial)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
pt:   -l N, --line-length=N
                     especifica comprimento de linha desejado no comando "l"

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
pt:   --posix
                     desactiva todas as extensões GNU.

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
pt:   -r, --regexp-extended
                     usa expressões regulares estendidas no script.

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
pt:   -s, --separate
                     considera ficheiros como separados em vez de uma única,
                     longa corrente contínua.

en:       --sandbox
                     operate in sandbox mode (disable e/r/w commands).
pt:       --sandbox
                     opera em modo virtual (desactiva os comandos e/r/w).

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
pt:   -u, --unbuffered
                     carrega quantidades mínimas de dados dos ficheiros de entrada e
                     despejar mais frequentemente os buffers de saída

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
pt:   -z, --null-data
                     separa linhas com caracteres NUL

en:       --help     display this help and exit
pt:       --help     mostra esta mensagem e sai

en:       --version  output version information and exit
pt:       --version  mostra informação de versão e sai

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
pt: 
    Se não for dada a opção -e, --expression, -f ou --file, o primeiro
    argumento não-opção é considerado como o script sed a interpretar. Todos os
    restantes argumentos são nomes de ficheiros de entrada; se não forem
    especificados ficheiros de entrada, é lida a entrada padrão.

en: failed to set binary mode on STDIN
pt: falha ao definir modo binário em STDIN

en: failed to set binary mode on STDOUT
pt: falha ao definir modo binário em STDOUT

en: cannot remove %s: %s
pt: impossível remover %s: %s

en: couldn't open file %s: %s
pt: impossível abrir o ficheiro %s: %s

en: couldn't attach to %s: %s
pt: impossível anexar a %s: %s

en: failed to set binary mode on '%s'
pt: falha ao definir modo binário em "%s"

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
pt[0]: impossível escrever %llu item em %s: %s
pt[1]: impossível escrever %llu itens em %s: %s

en: read error on %s: %s
pt: erro de leitura em %s: %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
pt: impossível seguir a ligação simbólica %s: %s

en: cannot stat %s: %s
pt: impossível obter informações de %s: %s

en: cannot rename %s: %s
pt: impossível renomear %s: %s
