gnuchess 6.2.7-pre1 - en to nb_NO translation catalogue (151 entries)

en: Memory out of range or invalid.
nb_NO: Minnet er utenfor rekkevidde eller ugyldig.

en: File name is too long (max = %d).
nb_NO: Filnavnet er for langt (maks = %d).

en: Option processing failed.
nb_NO: Valg-behandling feilet.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb_NO: Opphavsrett © %s Free Software Foundation, Inc.
    Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller nyere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dette er Fri programvare: du står fritt til å endre og redistribuere det.
    Det er INGEN GARANTI, i den grad loven tillater.

en: Thinking...
nb_NO: Tenker...

en: Command 'activate' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «activate» støttes ikke.

en: Command 'black' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «black» støttes ikke.

en: The syntax to add a new book is:
    
    	book add file.pgn
nb_NO: Syntaksen for å legge til en bok er:
    
    	book add fil.pgn

en: Book is now on.
nb_NO: Boken er nå på.

en: Book is now off.
nb_NO: Boken er nå av.

en: Book is now best.
nb_NO: Boken er nå best.

en: Book is now worst.
nb_NO: Boken er nå verst.

en: Book is now random.
nb_NO: Boken er nå tilfeldig.

en: Incorrect book option: '%s'.
nb_NO: Ugyldig book-alternativ «%s».

en: Search to a depth of %d.
nb_NO: Søk til en dybde av %d,

en: Hashing is on.
nb_NO: Hashing er på

en: Hashing is off.
nb_NO: Hashing er av

en: Fischer increment of %d seconds.
nb_NO: Fisher-økning på %d sekunder.

note: TRANSLATORS: Please be aware that the word 'move' is sometimes used as a synonym of 'ply', and sometimes in the sense of a full 2-ply move.
en: Time control: %d moves in %.2f secs.
nb_NO: Tidskontroll: %d trekk i %.2f sekunder.

en: name    - list known players alphabetically
nb_NO: name    - list kjente spillere alfabetisk

en: score   - list by GNU best result first
nb_NO: score   - vis etter GNU beste resultater først

en: reverse - list by GNU worst result first
nb_NO: reverse - vis etter GNU verste resultater først

en: Board is wrong!
nb_NO: Brettet er feil!

en: Error reading file '%s'.
nb_NO: Feil ved lesing av fil «%s».

en: Error reading contents of file '%s'.
nb_NO: Feil ved lesing av fil «%s».

en: Failed to open %s for writing: %s
nb_NO: Kunne ikke åpne %s for skriving: %s

en: Could not create logfile, all slots occupied.
nb_NO: Kunne ikke opprette loggfil, alle plasser okkupert.

en: You may consider deleting or renaming your existing logfiles.
nb_NO: Du kan vurdere å slette eller gi nytt navn til dine eksisterende loggfiler.

en: Null-move heuristic is on.
nb_NO: Nulltrekk-heuristisk er på.

en: Null-move heuristic is off.
nb_NO: Nulltrekk-heuristisk er av.

en: Incorrect epd file.
nb_NO: Ugyldig epd-fil.

en: Error: PGN file not loaded!
nb_NO: Feil: PGN-fil ikke lastet!

en: No more moves. Game reached the end.
nb_NO: Ingen flere trekk. Spille har nådd slutten.

en: Initial position reached. There are no earlier moves.
nb_NO: Utgangsstilling nådd. Det er ingen tidligere trekk.

en: Invalid filename.
nb_NO: Ugyldig filnavn.

en: Graphic mode is enabled.
nb_NO: Grafikkmodus er aktivert.

en: Graphic mode is disabled.
nb_NO: Grafikkmodus er deaktivert.

en: Command 'random' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «random» støttes ikke.

en: my rating = %d, opponent rating = %d
nb_NO: min rangering = %d, motstanderrangering = %d

en: No moves to undo!
nb_NO: Ingen trekk å angre!

en: Save to %s
nb_NO: Lagre til %s

en: Command 'switch' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «switch» støttes ikke.

en: Usage: %s [OPTION]...
nb_NO: Bruk: %s [VALG]...

en: Play the game of chess.
nb_NO: Spill sjakk.

en: Options:
nb_NO: Valg:

en:  -h, --help         display this help and exit
nb_NO:  -h, --help         vis denne hjelpen og avslutt

en:  -v, --version      display version information and exit
nb_NO:  -v, --version      skriv ut versjonsinformasjon og avslutt

en:  -q, --quiet        make the program silent on startup
nb_NO:  -q, --quiet        gjør programmet stille ved oppstart

en:      --silent       same as -q
nb_NO:      --silent       samme som -q

en:  -x, --xboard       start in engine mode
nb_NO:  -x, --xboard       start i motormodus

en:  -p, --post         start up showing thinking
nb_NO:  -p, --post         oppstart viser tenking

en:  -e, --easy         disable thinking in opponents time
nb_NO:  -e, --easy         deaktiver tenkning i motstanderes tid

en:  -m, --manual       enable manual mode
nb_NO:  -m, --manual       aktiverer manuell modus

en:  -u, --uci          enable UCI protocol (externally behave as UCI engine)
nb_NO:  -u, --uci          aktiver UCI-protokoll (oppføre seg som UCI motor eksternt)

en:  -M size, --memory=size   specify memory usage in MB for hashtable
nb_NO:  -M størrelse, --memory=størrelse   spesifiser minnebruken i MB for hashtabellen

en:  -a filename, --addbook=filename   compile book.bin from pgn book 'filename'
nb_NO:  -a filnavn, --addbook=filnavn   kompilere book.bin fra pgn-bok «filnavn»

en:  -g, --graphic      enable graphic mode
nb_NO:  -g, --graphic      aktiverer grafikkmodus

en:  Options xboard and post are accepted without leading dashes
     for backward compatibility.
nb_NO:  Alternativene Xboard og post er akseptert uten ledende streker
     for bakoverkompatibilitet.

en:  Moves are accepted either in standard algebraic notation (SAN) or
     in coordinate algebraic notation.
nb_NO:  Trekk er akseptert enten i standard algebraisk notasjon (SAN) eller
     i koordinert algebraisk notasjon.

en:  The file 'gnuchess.ini' allows setting config options. See
     'info gnuchess' for details. The file will be looked up in the current
     directory or, if not found there, in the directory pointed to by
     environment variable GNUCHESS_PKGDATADIR.
nb_NO:  Filen «gnuchess.ini» kan sette konfigurasjonsalternativer. Se
     «info gnuchess» for detaljer. Filen vil bli slått opp i den nåværende
     katalog eller, hvis ikke finnes der, i katalogen påpekt til av
     miljøvariabelen GNUCHESS_PKGDATADIR.

en: Report bugs to <bug-gnu-chess@gnu.org>.
nb_NO: Rapporter feil til <bug-gnu-chess@gnu.org>.

en: Invalid move: %s
nb_NO: Ugyldig trekk: %s

en: Coordinate display enabled.
nb_NO: Koordineringsdisplay aktivert.

en: Coordinate display disabled.
nb_NO: Koordineringsdisplay deaktivert.

en: Command 'white' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «white» støttes ikke.

en: My rating = %d
nb_NO: Min rangering = %d

en: Opponent rating = %d
nb_NO: Motstanderrangering = %d

en: time
nb_NO: tid

en: moves
nb_NO: trekk

en: No. of moves generated = %ld
nb_NO: Antall trekk generert = %ld

en: Command 'show eval/score' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «show eval/score» støttes ikke.

en: Command 'show pin' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «show pin» støttes ikke.

en: Command 'test' is currently not supported.
nb_NO: Kommandoen «test» støttes ikke.

en:  Quits the program.
nb_NO:  Avslutter programmet.

en:  In analysis mode this stops analysis, otherwise it quits the program.
nb_NO:  I analysemodus stopper dette analysen, ellers avslutter det programmet.

en:  Produces a help blurb corresponding to this list of commands.
nb_NO:  Produserer hjelpe-oppsummering som tilsvarer denne kommandolisten.

en:  add - compiles book.bin from a pgn book file
nb_NO:  add - kompilerer book.bin fra en pgn-bokfil

en:  on - enables use of book (default)
nb_NO:  on - aktiverer bruk av bok (standard)

en:  off - disables use of book
nb_NO:  off - deaktiverer bruk av bok

en:  worst - plays worst move from book
nb_NO:  worst - spiller verste trekk fra bok

en:  best - plays best move from book
nb_NO:  best - spiller beste trekk fra bok

en:  prefer - same as 'book on' (default)
nb_NO:  prefer - samme som «book on» (standard)

en:  random - plays any move from book
nb_NO:  random - spiller hvilket som helst trekk fra bok

en:  Prints out the version of this program.
nb_NO:  Skriver ut versjonen av dette programmet.

en:  Backs up one move in pgn loaded game.
nb_NO:  Sikkerhetskopierer ett trekk i pgn-lastet spill.

en:  Saves the game so far from memory to the file.
nb_NO:  Lagrer spillet så langt fra minnet til filen.

en:  Loads the game in the file into memory.
nb_NO:  Laster spillet i filen inn i minnet.

en:  Loads the game in the file into memory, and enables
     the commands 'first', 'last', 'next', 'previous'.
nb_NO:  Laster spillet i filen inn i minnet, og aktiverer
     kommandoene «first», «last», «next», «previous».

en:  Advances one move in pgn loaded game.
nb_NO:  Avanserer ett trekk i pgn-lastet spill.

en:  Goes to begin position of pgn loaded game.
nb_NO:  Går til start posisjonen til pgn lastet spill.

en:  Goes to end position of pgn loaded game.
nb_NO:  Går til endeposisjon av pgn-lastet spill.

en:  Makes the program stop moving. You may now enter moves
     to reach some position in the future.
nb_NO:  Gjør at programmet slutter å bevege seg. Du kan nå taste inn trekk
     for å nå en stilling i fremtiden.

en:  Program plays white.
nb_NO:  Programmet spiller hvit

en:  Program plays black.
nb_NO:  Programmet spiller sort

en:  Computer takes whichever side is on move and begins its
     thinking immediately.
nb_NO:  Datamaskinen tar den siden som er på trekk og begynner sin
     tenkning umiddelbart.

en:  Arranges for verbose thinking output showing variation, score,
     time, depth, etc.
nb_NO:  Arrangerer for detaljert tenkningsutdata, viser variasjon, poengsum,
     tid, dybde osv.

en:  Turns off verbose thinking output.
nb_NO:  Slår av detaljert tenkningsutdata.

en:  Lets you input your name. Also writes the log.nnn and
     corresponding game.nnn files. For details please see
     the auxiliary file format sections.
nb_NO:  Lar deg angi ditt navn. Også skriver log.nnn og
     tilsvarende game.nnn filer. For detaljer vennligst se
     hjelpefilformatseksjoner.

en:  Mostly used by Internet Chess Server.
nb_NO:  Mest brukt av internettsjakkserver.

en:  This command reactivates a game that has been terminated automatically
     due to checkmate or no more time on the clock. However, it does not
     alter those conditions. So you would have to undo a move or two, or
     add time to the clock with 'level' or 'time'.
nb_NO:  Denne kommandoen reaktiverer et spill som har blitt avsluttet automatisk
     på grunn av sjakkmatt eller ikke mer tid på klokken. Men det endrer ikke
     disse forholdene. Så du vil måtte angre et trekk eller to, eller
     legge til tid i klokken med «level» eller «time».

en:  Inputs the estimated rating for computer and for its opponent.
nb_NO:  Setter inn estimert rangering for datamaskinen og for sin motstander.

en:  Sets up a new game (i.e. pieces in original positions).
nb_NO:  Setter opp et nytt spill (dvs. brikker i opprinnelige posisjoner).

en:  Inputs time left in game for computer in hundredths of a second.
     Mostly used by Internet Chess Server.
nb_NO:  Setter inn gjenværende tid i spill for datamaskinen i hundredeler av et sekund.
     Mest brukt av internettsjakkserver.

en:  on - enables using the memory hash table to speed up search
nb_NO:  on - aktiverer bruk av minnehashtabellen for å fremskynde søk

en:  off - disables the memory hash table
nb_NO:  off - deaktiverer minnehashtabellen

en:  Sets the hash table to permit storage of N MB.
nb_NO:  Stiller hashtabellen for å tillate lagring av N MB.

en:  on - enables using the null-move heuristic to speed up search
nb_NO:  på - aktiverer bruk av nulltrekk-heuristisk for å fremskynde søk

en:  off - disables using the null-move heuristic
nb_NO:  off - deaktiverer bruk av nulltrekk heuristisk

en:  on - enables use of xboard/winboard
nb_NO:  on - aktiverer bruk av xboard/winboard

en:  off - disables use of xboard/winboard
nb_NO:  off - deaktiverer bruk av xboard/winboard

en:  Sets the program to look N ply (half-moves) deep for every
     search it performs. If there is a checkmate or other condition
     that does not allow that depth, then it will not be.
nb_NO:  Stiller programmet til å se N ply (halv-trekk) dypt for hver
     søk den utfører. Hvis det er et sjakkmatt eller annen tilstand
     som ikke tillater den dybden, så vil det ikke være.

en:  Sets time control to be MOVES in MINUTES, with each move giving
     an INCREMENT (in seconds, i.e. a Fischer-style clock).
nb_NO:  Stiller tidskontroll for å være TREKK i MINUTTER, med hvert trekk gir
     en ØKNING (i sekunder, dvs. en Fischer-stil klokke).

en:  Loads a position in EPD format from disk into memory.
nb_NO:  Laster en posisjon i EPD-format fra disk til minne.

en:  Saves game position into EPD format from memory to disk.
nb_NO:  Lagrer spillposisjon i EPD-format fra minnet til disk.

en:  Switches side to move.
nb_NO:  Bytter side for å trekke.

en:  Solves the positions in FILENAME.
nb_NO:  Løser posisjonene i FILNAVN.

en:  Backs up two moves in game history.
nb_NO:  Sikkerhetskopierer to trekk i spillhistorikk.

en:  Backs up one move in game history.
nb_NO:  Sikkerhetskopierer ett trekk i spillhistorikk.

en:  Displays command line syntax.
nb_NO:  Viser kommandolinjesyntaks.

en:  board - displays the current board
nb_NO:  board - viser det nåværende brettet

en:  time - displays the time settings
nb_NO:  time - viser tidsinnstillingene

en:  moves - shows all moves using one call to routine
nb_NO:  moves - viser alle bevegelser ved hjelp av ett kall til rutine

en:  escape - shows moves that escape from check using one call to routine
nb_NO:  escape - viser trekk som unnslipper sjekk ved hjelp av ett kall til rutine

en:  noncapture - shows non-capture moves
nb_NO:  noncapture - viser ikke-erobringstrekk

en:  capture - shows capture moves
nb_NO:  capture - viser erobringstrekk

en:  eval [or score] - shows the evaluation per piece and overall
nb_NO:  eval [eller score] - viser evalueringen per brikke og samlet

en:  game - shows moves in game history
nb_NO:  game - viser trekk i spillhistorikk

en:  pin - shows pinned pieces
nb_NO:  pin - viser låste brikker

en:  movelist - reads in an epd file and shows legal moves for its entries
nb_NO:  movelist - leser inn en epd-fil og viser lovlige trekk for dens oppføringer

en:  capture - reads in an epd file and shows legal captures for its entries
nb_NO:  capture - leser inn en epd-fil og viser lovlige erobringer for dens oppføringer

en:  movegenspeed - tests speed of move generator
nb_NO:  movegenspeed - tester hastigheten på trekkgeneratoren

en:  capturespeed - tests speed of capture move generator
nb_NO:  capturespeed - tester hastigheten på erobringstrekkgeneratoren

en:  eval - reads in an epd file and shows evaluation for its entries
nb_NO:  eval - leser inn en epd-fil og viser evaluering for dens oppføringer

en:  evalspeed - tests speed of the evaluator
nb_NO:  evalspeed - tester hastigheten på evaluatoren

en:  Shows moves from opening book.
nb_NO:  Viser trekk fra åpningsbok.

en:  Enables display board in graphic mode.
nb_NO:  Aktiverer vis brett i grafisk modus.

en:  Disables graphic mode and display classical view.
nb_NO:  Deaktiverer grafisk modus og vis klassisk visning.

en:  Displays the chessboard rank and file in both graphic and classical views.
nb_NO:  Viser sjakkbrettrangering eller fil i grafisk eller klassisk visning

en:  Does not display the chessboard rank nor file in either mode (graphic nor classical).
nb_NO:  Viser ikke sjakkbrettrangering eller fil i noen modus (grafisk eller klassisk).

en: Help for command '%s' not found.
nb_NO: Hjelp for kommandoen «%s» ikke funnet.

en: List of commands: (help COMMAND to get more help)
nb_NO: Liste over kommandoer: (help KOMMANDO for å få mer hjelp)

en: 
    My move is : %s
nb_NO: 
    Mitt trekk er : %s

note: TRANSLATORS: "y" for "yes"
en: y
nb_NO: j

en: File with name %s already exists.
nb_NO: Fil med navnet %s finnes allerede.

note: TRANSLATORS: translate "y/n" (yes/no) like you translated "y" and "n" above.
en: Overwrite file? [y/n]:
nb_NO: Overskriv fil? [y/n]:

en: Invalid answer!
nb_NO: Ugyldig svar!

en: File not saved.
nb_NO: Fil ikke lagret

en: File %s is overwritten.
nb_NO: Fil %s er overskrevet.

en: Cannot open file %s
nb_NO: Kan ikke åpne filen %s

en: Black
nb_NO: Sort

en: White
nb_NO: Hvit
