hello-2.12 - en to nb translation catalogue (41 entries)

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
nb: Bruk: %s [VALG] …

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
nb: Skriv ut en hyggelig, tilpassbar hilsemelding.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting
nb:   -t, --traditional       bruk tradisjonell hilsing

en:   -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
nb:   -g, --greeting=TEKST     bruk valgt TEKST som hilsemelding

en:       --help     display this help and exit
nb:       --help     vis denne hjelpteksten og avslutt

en:       --version  output version information and exit
nb:       --version  vis programversjon og avslutt

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code <https://translationproject.org/team/LANG_CODE.html> to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/.  Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report %s translation bugs to <https://translationproject.org/team/>
nb: Rapporter %s oversettelsesfeil til <https://translationproject.org/team/nb.html>

en: hello, world
nb: hei, verden

en: extra operand
nb: ekstraparameter

en: Hello, world!
nb: Hei, verden!

en: conversion to a multibyte string failed
nb: klarte ikke å konvertere til en multibyte-streng

en: Try '%s --help' for more information.
nb: Prøv å skrive «%s --help» for mer informasjon.

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
nb: %s: valget «%s%s» er flertydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
nb: %s: valget «%s%s» er flertydig, og kan bety følgende:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
nb: %s: valget «%s%s» er ukjent

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «%s%s» tillater ikke bruk av argumenter

en: %s: option '%s%s' requires an argument
nb: %s: valget «%s%s» krever et argument

en: %s: invalid option -- '%c'
nb: %s: «%c» er et ugyldig valg

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb: %s: valget «%c» krever et argument

en: write error
nb: skrivefeil

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nb: «

en: '
nb: »

en: Packaged by %s (%s)
nb: Pakket av %s (%s)

en: Packaged by %s
nb: Pakket av %s

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb: Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller nyere <%s>.
    Dette er fri programvare. Du kan endre og dele den videre så mye du vil.
    Utgiveren stiller INGEN GARANTI, i den grad gjeldende lovverk tillater det.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
nb: Skrevet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
nb: Skrevet av %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
nb: Rapporter feil til %s

en: Report %s bugs to: %s
nb: Rapporter %s- feil til %s

en: %s home page: <%s>
nb: Nettside for %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
nb: Generell hjelp til bruk av GNU-programvare: <%s>

en: memory exhausted
nb: minnet er oppbrukt
