hello 2.12 - en to pt translation catalogue (39 entries)

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
pt: Uso: %s [OPÇÃO]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
pt: Imprimir uma saudação pessoal amigável.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting
pt:   -t, --traditional       usa a saudação tradicional

en:   -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
pt:   -g, --greeting=TEXTO    usa TEXTO como mensagem de saudação

en:       --help     display this help and exit
pt:       --help     mostra esta mensagem e sai

en:       --version  output version information and exit
pt:       --version  mostra informação de versão e sai

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code <https://translationproject.org/team/LANG_CODE.html> to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/.  Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report %s translation bugs to <https://translationproject.org/team/>
pt: Relate erros de tradução para %s em <https://translationproject.org/team/>

en: hello, world
pt: olá mundo

en: extra operand
pt: operando extra

en: Hello, world!
pt: Olá mundo!

en: conversion to a multibyte string failed
pt: falha ao converter para cadeia multi-byte

en: Try '%s --help' for more information.
pt: Tente "%s --help" para mais informação.

en: Unknown system error
pt: Erro de sistema desconhecido

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pt: %s: opção não reconhecida "%s%s"

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%s%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pt: %s: a opção "%s%s" requer um argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: opção requer um argumento -- "%c"

en: write error
pt: erro de escrita

en: Packaged by %s (%s)
pt: Empacotado por %s (%s)

en: Packaged by %s
pt: Empacotado por %s

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pt: Licença GPLv3+: GNU GPL versão 3 ou posterior <%s>.
    Este programa é livre: pode alterá-lo e redistribuí-lo.
    Não há QUALQUER GARANTIA, até ao limite permitido pela lei.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
pt: Escrito por %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
pt: Escrito por %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s e outros.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
pt: Relatar erros a: %s

en: Report %s bugs to: %s
pt: Reportar %s erros a: %s

en: %s home page: <%s>
pt: Página inicial %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
pt: Ajuda geral para usar programas GNU: <%s>

en: memory exhausted
pt: memória esgotada
