gnuchess-6.2.7-pre1 - en to sr translation catalogue (152 entries)

en: Memory out of range or invalid.
sr: Меморија је ван опсега или је неисправна.

en: File name is too long (max = %d).
sr: Назив датотеке је предуг (најв. = %d).

en: Option processing failed.
sr: Обрада опције није успела.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sr: Ауторска права © %s Задужбина слободног софтвера, доо.
    Дозвола ОЈЛи3+: Гнуова ОЈЛ издање 3 или новије <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ово је слободан софтвер: можете га слободно мењати и расподељивати.
    БЕЗ ГАРАНЦИЈЕ, у границама дозвољених законом.

en: Thinking...
sr: Размишљам...

en: Command 'activate' is currently not supported.
sr: Наредба „activate“ тренутно није подржана.

en: Command 'black' is currently not supported.
sr: Наредба „black“ тренутно није подржана.

en: The syntax to add a new book is:
    
    	book add file.pgn
sr: Синтакса за додавање нове књиге је:
    
    	book add file.pgn

en: Book is now on.
sr: књига је сада укључена.

en: Book is now off.
sr: књига је сада искључена.

en: Book is now best.
sr: књига је сада најбоља.

en: Book is now worst.
sr: књига је сада најгора.

en: Book is now random.
sr: књига је сада насумична.

en: Incorrect book option: '%s'.
sr: Нетачна опција књиге: „%s“.

en: Search to a depth of %d.
sr: Тражи у дубину до %d.

en: Hashing is on.
sr: Хеширање је укључено.

en: Hashing is off.
sr: Хеширање је искључено.

en: Fischer increment of %d seconds.
sr: Фишерово повећање од %d секунде.

note: TRANSLATORS: Please be aware that the word 'move' is sometimes used as a synonym of 'ply', and sometimes in the sense of a full 2-ply move.
en: Time control: %d moves in %.2f secs.
sr: Управљање временом: %d потеза за %.2f сек.

en: name    - list known players alphabetically
sr: name    — исписује познате играче азбучним редом

en: score   - list by GNU best result first
sr: score   — исписује према Гнуу прво најбољи резултат

en: reverse - list by GNU worst result first
sr: score   — исписује према Гнуу прво најгори резултат

en: Board is wrong!
sr: Табла је погрешна!

en: Error reading file '%s'.
sr: Грешка читања датотеке „%s“.

en: Error reading contents of file '%s'.
sr: Грешка читања садржаја датотеке „%s“.

en: Failed to open %s for writing: %s
sr: Не могу да отворим „%s“ за уписивање: %s

en: Could not create logfile, all slots occupied.
sr: Не могу да направим датотеку дневника, сви прикључци су заузети.

en: You may consider deleting or renaming your existing logfiles.
sr: Можете да размотрите брисање или преименовање ваших постојећих датотека дневника.

en: Null-move heuristic is on.
sr: Откривање ништавног потеза је укључено.

en: Null-move heuristic is off.
sr: Откривање ништавног потеза је искључено.

en: Incorrect epd file.
sr: Неисправна епд датотека.

en: Error: PGN file not loaded!
sr: Грешка: ПНГ датотека није учитана!

en: No more moves. Game reached the end.
sr: Нема више потеза. Игра је стигла до краја.

en: Initial position reached. There are no earlier moves.
sr: Достигнут је почетни положај. Нема ранијих потеза.

en: Invalid filename.
sr: Неисправан назив датотеке.

en: Graphic mode is enabled.
sr: Графички режим је укључен.

en: Graphic mode is disabled.
sr: Графички режим је искључен.

en: Command 'random' is currently not supported.
sr: Наредба „random“ тренутно није подржана.

en: my rating = %d, opponent rating = %d
sr: мој пласман = %d, противников пласман = %d

en: No moves to undo!
sr: Нема потеза за поништавање!

en: Save to %s
sr: Сачувај у %s

en: Command 'switch' is currently not supported.
sr: Наредба „switch“ тренутно није подржана.

en: Usage: %s [OPTION]...
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈА]...

en: Play the game of chess.
sr: Играјте шаховску игру.

en: Options:
sr: Опције:

en:  -h, --help         display this help and exit
sr:  -h, --help         приказује ову помоћ и излази

en:  -v, --version      display version information and exit
sr:  -v, --version      исписује податке о издању и излази

en:  -q, --quiet        make the program silent on startup
sr:  -q, --quiet        чини програм тихим приликом покретања

en:      --silent       same as -q
sr:      --silent       исто као „-q“

en:  -x, --xboard       start in engine mode
sr:  -x, --xboard       покреће се у ређиму машине

en:  -p, --post         start up showing thinking
sr:  -p, --post         почиње показујући размишљања

en:  -e, --easy         disable thinking in opponents time
sr:  -e, --easy         искључује размишљање у току противничког времена

en:  -m, --manual       enable manual mode
sr:  -m, --manual       укључује ручни режим

en:  -u, --uci          enable UCI protocol (externally behave as UCI engine)
sr:  -u, --uci          укључује УЦИ протокол (споља се понаша као УЦИ машина)

en:  -M size, --memory=size   specify memory usage in MB for hashtable
sr:  -M величина, --memory=величина                наводи коришћење меморије у MB за хеш табелу

en:  -a filename, --addbook=filename   compile book.bin from pgn book 'filename'
sr:  -a назив датотеке, --addbook=назив датотеке   преводи „book.bin“ из „назива датотеке“  пгн књиге

en:  -g, --graphic      enable graphic mode
sr:  -g, --graphic                                 укључује графички режим

en:  Options xboard and post are accepted without leading dashes
     for backward compatibility.
sr:  Опције „xboard“ и „post“ су прихваћене без водећих цртица
     зарад сагласности са старијим издањима.

en:  Moves are accepted either in standard algebraic notation (SAN) or
     in coordinate algebraic notation.
sr:  Потези се прихватају и у стандардном алгебарском представљању (САП)
     или у координатном алгебарском представљању.

en:  The file 'gnuchess.ini' allows setting config options. See
     'info gnuchess' for details. The file will be looked up in the current
     directory or, if not found there, in the directory pointed to by
     environment variable GNUCHESS_PKGDATADIR.
sr:  Датотека „gnuchess.ini“ омогућава постављање опција подешавања. Видите
     „info gnuchess“ за појединости. Датотека ће бити потражена у текућем
     директоријуму или, ако је тамо нема, у директоријуму на који указује
     променљива окружења „GNUCHESS_PKGDATADIR“.

en: Report bugs to <bug-gnu-chess@gnu.org>.
sr: Пријавите грешке на <bug-gnu-chess@gnu.org>.

en: Invalid move: %s
sr: Неисправан потез: %s

en: Coordinate display enabled.
sr: Приказ координата је укључен.

en: Coordinate display disabled.
sr: Приказ координата је искључен.

en: Command 'white' is currently not supported.
sr: Наредба „white“ тренутно није подржана.

en: My rating = %d
sr: Мој пласман = %d

en: Opponent rating = %d
sr: Пласман противника = %d

en: time
sr: време

en: moves
sr: потези

en: No. of moves generated = %ld
sr: Бр. направљених потеза = %ld

en: Command 'show eval/score' is currently not supported.
sr: Наредба „show eval/score“ тренутно није подржана.

en: Command 'show pin' is currently not supported.
sr: Наредба „show pin“ тренутно није подржана.

en: Command 'test' is currently not supported.
sr: Наредба „test“ тренутно није подржана.

en:  Quits the program.
sr:  Излази из програма.

en:  In analysis mode this stops analysis, otherwise it quits the program.
sr:  У режиму анализирања зауставља анализирање, у супротном излази из програма.

en:  Produces a help blurb corresponding to this list of commands.
sr:  Приказује помоћ која одговара овом списку наредби.

en:  add - compiles book.bin from a pgn book file
sr:  add — преводи „book.bin“ из датотеке пгн књиге

en:  on - enables use of book (default)
sr:  on — укључује коришћење књиге (подразумевано)

en:  off - disables use of book
sr:  off искључује коришћење књиге

en:  worst - plays worst move from book
sr:  worst — игра најгори потез из књиге

en:  best - plays best move from book
sr:  best — игра најбољи потез из књиге

en:  prefer - same as 'book on' (default)
sr:  prefer — исто као „book on“ (подразумевано)

en:  random - plays any move from book
sr:  random — игра било који потез из књиге

en:  Prints out the version of this program.
sr:  Исписује издање овог програма.

en:  Backs up one move in pgn loaded game.
sr:  Прави резерву једног потеза у пгн учитаној игри.

en:  Saves the game so far from memory to the file.
sr:  Чува игру из меморије у датотеку.

en:  Loads the game in the file into memory.
sr:  Учитава игру из датотеке у меморију.

en:  Loads the game in the file into memory, and enables
     the commands 'first', 'last', 'next', 'previous'.
sr:  Учитава игру у датотеци у меморију, и укључује
     наредбе „first“, „last“, „next“, „previous“.

en:  Advances one move in pgn loaded game.
sr:  Напредује један потез у пгн учитаној игри.

en:  Goes to begin position of pgn loaded game.
sr:  Иде на почетни положај пгн учитане игре.

en:  Goes to end position of pgn loaded game.
sr:  Иде на крајњи положај пгн учитане игре.

en:  Makes the program stop moving. You may now enter moves
     to reach some position in the future.
sr:  Чини да програм престане да се креће. Сада можете да унесете
     потезе да достигнете неки будући положај.

en:  Program plays white.
sr:  Програм игра белог.

en:  Program plays black.
sr:  Програм игра црног.

en:  Computer takes whichever side is on move and begins its
     thinking immediately.
sr:  Рачунар заузима страну онога ко је на потезу и одмах
     започиње његово размишљање.

en:  Arranges for verbose thinking output showing variation, score,
     time, depth, etc.
sr:  Ређа за излаз опширног размишљања приказујући промене, резултат,
     време, дубину, итд.

en:  Turns off verbose thinking output.
sr:  Искључује излаз опширног размишљања.

en:  Lets you input your name. Also writes the log.nnn and
     corresponding game.nnn files. For details please see
     the auxiliary file format sections.
sr:  Даје вам да унесете ваше име. Такође пише „log.nnn“
     и одговарајућу „game.nnn“ датотеку. За појединости
     погледајте одељке обликовања помоћне датотеке.

en:  Mostly used by Internet Chess Server.
sr:  Углавном га користи Интернет шаховски сервер.

en:  This command reactivates a game that has been terminated automatically
     due to checkmate or no more time on the clock. However, it does not
     alter those conditions. So you would have to undo a move or two, or
     add time to the clock with 'level' or 'time'.
sr:  Ова наредба поново покреће игру која је самостално завршена услед
     шах-мата или због недостатка времена на сату. Међутим, не мења ове
     услове. Моћи ћете да поништите потез или два или да додате време на
     сату помоћу „level“ или „time“.

en:  Inputs the estimated rating for computer and for its opponent.
sr:  Уноси процењени пласман за рачунар и за његовог противника.

en:  Sets up a new game (i.e. pieces in original positions).
sr:  Подешава нову игру (тј. фигуре на почетне положаје).

en:  Inputs time left in game for computer in hundredths of a second.
     Mostly used by Internet Chess Server.
sr:  Уноси преостало време у игри за рачунар у стотинкама секунде.
     Углавном га користи Интернет шаховски сервер.

en:  on - enables using the memory hash table to speed up search
sr:  on — укључује коришћење хеш табеле меморије да убрза претрагу

en:  off - disables the memory hash table
sr:  off — искључује хеш табелу меморије

en:  Sets the hash table to permit storage of N MB.
sr:  Подешава хеш табелу да дозволи складиштење N MB.

en:  on - enables using the null-move heuristic to speed up search
sr:  on — укључује коришћење откривања ништавног потеза да убрза претрагу

en:  off - disables using the null-move heuristic
sr:  off — искључује коришћење откривања ништавног потеза

en:  on - enables use of xboard/winboard
sr:  on — укључује коришћење „xboard/winboard“-а

en:  off - disables use of xboard/winboard
sr:  off — искључује коришћење „xboard/winboard“-а

en:  Sets the program to look N ply (half-moves) deep for every
     search it performs. If there is a checkmate or other condition
     that does not allow that depth, then it will not be.
sr:  Подешава програм да тражи дубину N игре (пола потеза) за сваку
     претрагу коју обавља. Ако је дошло до шах-мата или другог услова
     који не дозвољава ту дубину, онда га неће бити.

en:  Sets time control to be MOVES in MINUTES, with each move giving
     an INCREMENT (in seconds, i.e. a Fischer-style clock).
sr:  Подешава управљање временом на ПОТЕЗА у МИНУТИМА, са сваким потезом
     који даје ПОВЕЋАЊЕ (у секундама, тј. сат у Фишеровом стилу).

en:  Loads a position in EPD format from disk into memory.
sr:  Учитава положај у ЕПД запису са диска у меморију.

en:  Saves game position into EPD format from memory to disk.
sr:  Чува положај игре у ЕПД запису са меморије на диск.

en:  Switches side to move.
sr:  Пребацује стране за потез.

en:  Solves the positions in FILENAME.
sr:  Решава положаје у НАЗИВУДАТОТЕКЕ.

en:  Backs up two moves in game history.
sr:  Прави резерву два потеза у историјату игре.

en:  Backs up one move in game history.
sr:  Прави резерву једног потеза у историјату игре.

en:  Displays command line syntax.
sr:  Приказује синтаксу линије наредби.

en:  board - displays the current board
sr:  board — приказује текућу таблу

en:  time - displays the time settings
sr:  time — приказује подешавања времена

en:  moves - shows all moves using one call to routine
sr:  moves — показује све потезе користећи један позив по рутини

en:  escape - shows moves that escape from check using one call to routine
sr:  escape — приказује потезе који измичу провери користећи један позив по рутини

en:  noncapture - shows non-capture moves
sr:  noncapture — приказује потезе који не задају шах

en:  capture - shows capture moves
sr:  capture — приказује потезе који задају шах

en:  eval [or score] - shows the evaluation per piece and overall
sr:  eval [или score] — приказује процену по фигури и укупност

en:  game - shows moves in game history
sr:  game — показује потезе у историјату игре

en:  pin - shows pinned pieces
sr:  pin — показује прикачене фигуре

en:  movelist - reads in an epd file and shows legal moves for its entries
sr:  movelist — чита у епд датотеци и показује исправне потезе за њене уносе

en:  capture - reads in an epd file and shows legal captures for its entries
sr:  capture — чита у епд датотеци и показује исправне потезе који задају шах за њене уносе

en:  movegenspeed - tests speed of move generator
sr:  movegenspeed — испробава брзину творца потеза

en:  capturespeed - tests speed of capture move generator
sr:  capturespeed — испробава брзину творца потеза који задају шах

en:  eval - reads in an epd file and shows evaluation for its entries
sr:  eval — чита у епд датотеци и показује процене за њене уносе

en:  evalspeed - tests speed of the evaluator
sr:  evalspeed — испробава брзину процењивача

en:  Shows moves from opening book.
sr:  Показује потезе из отворене књиге.

en:  Enables display board in graphic mode.
sr:  Укључује приказ табле у графичком режиму.

en:  Disables graphic mode and display classical view.
sr:  Искључује графички режим и приказује класичан преглед.

en:  Displays the chessboard rank and file in both graphic and classical views.
sr:  Приказује ранг шаховске табле и датотеку у графичком и у класичном прегледу.

en:  Does not display the chessboard rank nor file in either mode (graphic nor classical).
sr:  Не приказује ни ранг шаховске табле ни датотеку ни у једном режиму (ни у графичком ни у класичном).

en: Help for command '%s' not found.
sr: Нисам пронашао помоћ за наредбу „%s“.

en: List of commands: (help COMMAND to get more help)
sr: Списак наредби: (помоћ НАРЕДБА за више помоћи)

en: 
    My move is : %s
sr: 
    Мој потез је : %s

note: TRANSLATORS: "y" for "yes"
en: y
sr: д

note: TRANSLATORS: "n" for "no"
en: n
sr: н

en: File with name %s already exists.
sr: Датотека под називом „%s“ већ постоји.

note: TRANSLATORS: translate "y/n" (yes/no) like you translated "y" and "n" above.
en: Overwrite file? [y/n]:
sr: Да препишем датотеку? [y/n]:

en: Invalid answer!
sr: Неисправан одговор!

en: File not saved.
sr: Датотека није сачувана.

en: File %s is overwritten.
sr: Датотека „%s“ је преписана.

en: Cannot open file %s
sr: Не могу да отворим датотеку „%s“

en: Black
sr: Црни

en: White
sr: Бели
