iso_3166 3.14 - en to sr translation catalogue (448 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
sr: Авганистан

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
sr: Исламска Република Авганистан

note: name for ALA
en: Åland Islands
sr: Оландска острва

note: name for ALB
en: Albania
sr: Албанија

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
sr: Република Албанија

note: name for DZA
en: Algeria
sr: Алжир

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
sr: Народна Демократска Република Алжир

note: name for ASM
en: American Samoa
sr: Америчка Самоа

note: name for AND
en: Andorra
sr: Андора

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
sr: Кнежевина Андора

note: name for AGO
en: Angola
sr: Ангола

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
sr: Република Ангола

note: name for AIA
en: Anguilla
sr: Ангила

note: name for ATA
en: Antarctica
sr: Антарктик

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sr: Антигва и Барбуда

note: name for ARG
en: Argentina
sr: Аргентина

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
sr: Аргентинска Република

note: name for ARM
en: Armenia
sr: Јерменија

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
sr: Република Јерменија

note: name for ABW
en: Aruba
sr: Аруба

note: name for AUS
en: Australia
sr: Аустралија

note: name for AUT
en: Austria
sr: Аустрија

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
sr: Република Аустрија

note: name for AZE
en: Azerbaijan
sr: Азербејџан

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
sr: Република Азербејџан

note: name for BHS
en: Bahamas
sr: Бахами

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
sr: Комонвелт Бахама

note: name for BHR
en: Bahrain
sr: Бахреин

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
sr: Краљевина Бахреин

note: name for BGD
en: Bangladesh
sr: Бангладеш

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
sr: Народна Република Бангладеш

note: name for BRB
en: Barbados
sr: Барбадос

note: name for BLR
en: Belarus
sr: Белорусија

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
sr: Република Белорусија

note: name for BEL
en: Belgium
sr: Белгија

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
sr: Краљевина Белгија

note: name for BLZ
en: Belize
sr: Белизе

note: name for BEN
en: Benin
sr: Бенин

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
sr: Република Бенин

note: name for BMU
en: Bermuda
sr: Бермуда

note: name for BTN
en: Bhutan
sr: Бутан

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
sr: Краљевина Бутан

note: name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
sr: Боливија, Вишенационална Држава

note: official_name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
sr: Вишенационална Држава Боливија

note: common_name for BOL
en: Bolivia
sr: Боливија

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
sr: Босна и Херцеговина

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sr: Република Босна и Херцеговина

note: name for BWA
en: Botswana
sr: Ботсвана

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
sr: Република Ботсвана

note: name for BVT
en: Bouvet Island
sr: Буве острво

note: name for BRA
en: Brazil
sr: Бразил

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
sr: Федеративна Република Бразил

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
sr: Британска Индијска Океанска Територија

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
sr: Султанат Брунеи

note: name for BGR
en: Bulgaria
sr: Бугарска

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
sr: Република Бугарска

note: name for BFA
en: Burkina Faso
sr: Буркина Фасо

note: name for BDI
en: Burundi
sr: Бурунди

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
sr: Република Бурунди

note: name for KHM
en: Cambodia
sr: Камбоџа

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
sr: Краљевина Камбоџа

note: name for CMR
en: Cameroon
sr: Камерун

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
sr: Република Камерун

note: name for CAN
en: Canada
sr: Канада

note: name for CPV
en: Cape Verde
sr: Зеленортска острва

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
sr: Зеленортска Република

note: name for CYM
en: Cayman Islands
sr: Кајманска острва

note: name for CAF
en: Central African Republic
sr: Централна Афричка Република

note: name for TCD
en: Chad
sr: Чад

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
sr: Република Чад

note: name for CHL
en: Chile
sr: Чиле

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
sr: Република Чиле

note: name for CHN
en: China
sr: Кина

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
sr: Народна Република Кина

note: name for CXR
en: Christmas Island
sr: Божићно острво

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
sr: Кокос (Килинг) острва

note: name for COL
en: Colombia
sr: Колумбија

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
sr: Република Колумбија

note: name for COM
en: Comoros
sr: Комори

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
sr: Заједница Комора

note: name for COG
en: Congo
sr: Конго

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
sr: Република Конго

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
sr: Конго, Демократска Република

note: name for COK
en: Cook Islands
sr: Кукова острва

note: name for CRI
en: Costa Rica
sr: Костарика

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
sr: Република Костарика

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sr: Обала Слоноваче

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
sr: Република Обала Слоноваче

note: name for HRV
en: Croatia
sr: Хрватска

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
sr: Република Хрватска

note: name for CUB
en: Cuba
sr: Куба

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
sr: Република Куба

note: name for CYP
en: Cyprus
sr: Кипар

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
sr: Република Кипар

note: name for CZE
en: Czech Republic
sr: Чешка Република

note: name for DNK
en: Denmark
sr: Данска

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
sr: Краљевина Данска

note: name for DJI
en: Djibouti
sr: Џибути

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
sr: Република Џибути

note: name for DMA
en: Dominica
sr: Доминика

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
sr: Комонвелт Доминика

note: name for DOM
en: Dominican Republic
sr: Доминиканска Република

note: name for ECU
en: Ecuador
sr: Еквадор

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
sr: Република Еквадор

note: name for EGY
en: Egypt
sr: Египат

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
sr: Арапска Република Египат

note: name for SLV
en: El Salvador
sr: Ел Салвадор

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
sr: Република Ел Салвадор

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
sr: Екваторијална Гвинеја

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
sr: Република Екваторијална Гвинеја

note: name for ERI
en: Eritrea
sr: Еритреја

note: name for EST
en: Estonia
sr: Естонија

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
sr: Република Естонија

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
sr: Етиопија

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sr: Федеративна Демократска Република Етиопија

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
sr: Фокландска острва (Малвини)

note: name for FRO
en: Faroe Islands
sr: Фарска острва

note: name for FJI
en: Fiji
sr: Фиџи

note: name for FIN
en: Finland
sr: Финска

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
sr: Република Финска

note: name for FRA
en: France
sr: Француска

note: official_name for FRA
en: French Republic
sr: Француска Република

note: name for GUF
en: French Guiana
sr: Француска Гвајана

note: name for PYF
en: French Polynesia
sr: Француска Полинезија

note: name for ATF
en: French Southern Territories
sr: Француске Јужне Територије

note: name for GAB
en: Gabon
sr: Габон

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
sr: Република Габон

note: name for GMB
en: Gambia
sr: Гамбија

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
sr: Република Гамбија

note: name for GEO
en: Georgia
sr: Грузија

note: name for DEU
en: Germany
sr: Немачка

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
sr: Федеративна Република Немачка

note: name for GHA
en: Ghana
sr: Гана

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
sr: Република Гана

note: name for GIB
en: Gibraltar
sr: Гибралтар

note: name for GRC
en: Greece
sr: Грчка

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
sr: Грчка Република

note: name for GRL
en: Greenland
sr: Гренланд

note: name for GRD
en: Grenada
sr: Гренада

note: name for GLP
en: Guadeloupe
sr: Гвадалупа

note: name for GUM
en: Guam
sr: Гуам

note: name for GTM
en: Guatemala
sr: Гватемала

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
sr: Република Гватемала

note: name for GGY
en: Guernsey
sr: Гернзи

note: name for GIN
en: Guinea
sr: Гвинеја

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
sr: Република Гвинеја

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
sr: Гвинеја-Бисао

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
sr: Република Гвинеја-Бисао

note: name for GUY
en: Guyana
sr: Гвајана

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
sr: Република Гвајана

note: name for HTI
en: Haiti
sr: Хаити

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
sr: Република Хаити

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
sr: Херд острво и Мекдоналд острва

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
sr: Света Столица (Држава града Ватикана)

note: name for HND
en: Honduras
sr: Хондурас

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
sr: Република Хондурас

note: name for HKG
en: Hong Kong
sr: Хонг Конг

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sr: Хонг Конг Посебна Управна Област Кине

note: name for HUN
en: Hungary
sr: Мађарска

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
sr: Република Мађарска

note: name for ISL
en: Iceland
sr: Исланд

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
sr: Република Исланд

note: name for IND
en: India
sr: Индија

note: official_name for IND
en: Republic of India
sr: Република Индија

note: name for IDN
en: Indonesia
sr: Индонезија

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
sr: Република Индонезија

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
sr: Иран, Исламска Република

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
sr: Исламска Република Иран

note: name for IRQ
en: Iraq
sr: Ирак

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
sr: Република Ирак

note: name for IRL
en: Ireland
sr: Ирска

note: name for IMN
en: Isle of Man
sr: Острво Ман

note: name for ISR
en: Israel
sr: Израел

note: official_name for ISR
en: State of Israel
sr: Држава Израел

note: name for ITA
en: Italy
sr: Италија

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
sr: Италијанска Република

note: name for JAM
en: Jamaica
sr: Јамајка

note: name for JPN
en: Japan
sr: Јапан

note: name for JEY
en: Jersey
sr: Џерси

note: name for JOR
en: Jordan
sr: Јордан

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
sr: Хашемитска Краљевина Јордан

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
sr: Казахстан

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
sr: Република Казахстан

note: name for KEN
en: Kenya
sr: Кенија

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
sr: Република Кенија

note: name for KIR
en: Kiribati
sr: Кирибати

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
sr: Република Кирибати

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
sr: Кореја, Демократска Народна Република

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
sr: Демократска Народна Република Кореја

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
sr: Кореја, Република

note: name for KWT
en: Kuwait
sr: Кувајт

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
sr: Држава Кувајт

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
sr: Киргистан

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
sr: Киргишка Република

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
sr: Лаошка Народна Демократска Република

note: name for LVA
en: Latvia
sr: Латвија

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
sr: Република Латвија

note: name for LBN
en: Lebanon
sr: Либан

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
sr: Либанска Република

note: name for LSO
en: Lesotho
sr: Лесото

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
sr: Краљевина Лесото

note: name for LBR
en: Liberia
sr: Либерија

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
sr: Република Либерија

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
sr: Либијска Арапска Џамахирија

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
sr: Социјалистичка Народна Либијска Арапска Џамахирија

note: common_name for LBY
en: Libya
sr: Либија

note: name for LIE
en: Liechtenstein
sr: Лихтенштајн

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
sr: Кнежевина Лихтенштајн

note: name for LTU
en: Lithuania
sr: Литванија

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
sr: Република Литванија

note: name for LUX
en: Luxembourg
sr: Луксембург

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
sr: Велико Војводство Луксембург

note: name for MAC
en: Macao
sr: Макао

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
sr: Макао Посебна Управна Област Кине

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
sr: Македонија, Република

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
sr: Бивша Југословенска Република Македонија

note: name for MDG
en: Madagascar
sr: Мадагаскар

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
sr: Република Мадагаскар

note: name for MWI
en: Malawi
sr: Малави

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
sr: Република Малави

note: name for MYS
en: Malaysia
sr: Малезија

note: name for MDV
en: Maldives
sr: Малдиви

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
sr: Република Малдиви

note: name for MLI
en: Mali
sr: Мали

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
sr: Република Мали

note: name for MLT
en: Malta
sr: Малта

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
sr: Република Малта

note: name for MHL
en: Marshall Islands
sr: Маршалска острва

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
sr: Република Маршалска Острва

note: name for MTQ
en: Martinique
sr: Мартиник

note: name for MRT
en: Mauritania
sr: Мауританија

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
sr: Исламска Република Мауританија

note: name for MUS
en: Mauritius
sr: Маурицијус

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
sr: Република Маурицијус

note: name for MYT
en: Mayotte
sr: Мајоте

note: name for MEX
en: Mexico
sr: Мексико

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
sr: Сједињене Мексичке Државе

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
sr: Микронезија, Федералне Државе

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
sr: Федералне Државе Микронезије

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
sr: Молдавија, Република

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
sr: Република Молдавија

note: common_name for MDA
en: Moldova
sr: Молдавија

note: name for MCO
en: Monaco
sr: Монако

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
sr: Кнежевина Монако

note: name for MNG
en: Mongolia
sr: Монголија

note: name for MNE, official_name for MNE
en: Montenegro
sr: Црна Гора

note: name for MSR
en: Montserrat
sr: Монтсерат

note: name for MAR
en: Morocco
sr: Мароко

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
sr: Краљевина Мароко

note: name for MOZ
en: Mozambique
sr: Мозамбик

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
sr: Република Мозамбик

note: name for MMR
en: Myanmar
sr: Мјанмар

note: name for NAM
en: Namibia
sr: Намибија

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
sr: Република Намибија

note: name for NRU
en: Nauru
sr: Науру

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
sr: Република Науру

note: name for NPL
en: Nepal
sr: Непал

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
sr: Федеративна Демократска Република Непал

note: name for NLD
en: Netherlands
sr: Холандија

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
sr: Краљевина Холандија

note: name for NCL
en: New Caledonia
sr: Нова Каледонија

note: name for NZL
en: New Zealand
sr: Нови Зеланд

note: name for NIC
en: Nicaragua
sr: Никарагва

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
sr: Република Никарагва

note: name for NER
en: Niger
sr: Нигер

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
sr: Република Нигер

note: name for NGA
en: Nigeria
sr: Нигерија

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
sr: Федеративна Република Нигерија

note: name for NIU, official_name for NIU
en: Niue
sr: Ниуе

note: name for NFK
en: Norfolk Island
sr: Норфолк острво

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
sr: Северна Маријанска острва

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sr: Комонвелт Северних Маријанских Острва

note: name for NOR
en: Norway
sr: Норвешка

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
sr: Краљевина Норвешка

note: name for OMN
en: Oman
sr: Оман

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
sr: Султанат Оман

note: name for PAK
en: Pakistan
sr: Пакистан

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
sr: Исламска Република Пакистан

note: name for PLW
en: Palau
sr: Палау

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
sr: Република Палау

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
sr: Палестинска Територија, Окупирана

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
sr: Окупирана Палестинска Територија

note: name for PAN
en: Panama
sr: Панама

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
sr: Република Панама

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
sr: Папуа Нова Гвинеја

note: name for PRY
en: Paraguay
sr: Парагвај

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
sr: Република Парагвај

note: name for PER
en: Peru
sr: Перу

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
sr: Република Перу

note: name for PHL
en: Philippines
sr: Филипини

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
sr: Република Филипини

note: name for PCN
en: Pitcairn
sr: Питкерн

note: name for POL
en: Poland
sr: Пољска

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
sr: Република Пољска

note: name for PRT
en: Portugal
sr: Португал

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
sr: Португалска Република

note: name for PRI
en: Puerto Rico
sr: Порторико

note: name for QAT
en: Qatar
sr: Катар

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
sr: Држава Катар

note: name for REU
en: Reunion
sr: Реунион

note: name for ROU
en: Romania
sr: Румунија

note: name for RUS
en: Russian Federation
sr: Руска Федерација

note: name for RWA
en: Rwanda
sr: Руанда

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
sr: Руандска Република

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
sr: Сент Бартелеми

note: name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sr: Света Хелена, Асенсион, и Тристан да Куња

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
sr: Свети Китс и Невис

note: name for LCA
en: Saint Lucia
sr: Света Луција

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
sr: Свети Мартин (француски део)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
sr: Свети Пјер и Микелон

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
sr: Свети Винсент и Гренадинци

note: name for WSM
en: Samoa
sr: Самоа

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
sr: Независна Држава Самоа

note: name for SMR
en: San Marino
sr: Сан Марино

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
sr: Република Сан Марино

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
sr: Сао Томе и Принсипе

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sr: Демократска Република Сао Томе и Принсипе

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
sr: Саудијска Арабија

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
sr: Краљевина Саудијска Арабија

note: name for SEN
en: Senegal
sr: Сенегал

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
sr: Република Сенегал

note: name for SRB
en: Serbia
sr: Србија

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
sr: Република Србија

note: name for SYC
en: Seychelles
sr: Сејшели

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
sr: Република Сејшели

note: name for SLE
en: Sierra Leone
sr: Сијера Леоне

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
sr: Република Сијера Леоне

note: name for SGP
en: Singapore
sr: Сингапур

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
sr: Република Сингапур

note: name for SVK
en: Slovakia
sr: Словачка

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
sr: Словачка Република

note: name for SVN
en: Slovenia
sr: Словенија

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
sr: Република Словенија

note: name for SLB
en: Solomon Islands
sr: Соломонска острва

note: name for SOM
en: Somalia
sr: Сомалија

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
sr: Сомалијска Република

note: name for ZAF
en: South Africa
sr: Јужна Африка

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
sr: Република Јужна Африка

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sr: Јужна Џорџија и Јужна Сендвич острва

note: name for ESP
en: Spain
sr: Шпанија

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
sr: Краљевина Шпанија

note: name for LKA
en: Sri Lanka
sr: Шри Ланка

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sr: Демократска Социјалистичка Република Шри Ланка

note: name for SDN
en: Sudan
sr: Судан

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
sr: Република Судан

note: name for SUR
en: Suriname
sr: Суринам

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
sr: Република Суринам

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
sr: Свалбард и Јан Мајен

note: name for SWZ
en: Swaziland
sr: Свазиланд

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
sr: Краљевина Свазиланд

note: name for SWE
en: Sweden
sr: Шведска

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
sr: Краљевина Шведска

note: name for CHE
en: Switzerland
sr: Швајцарска

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
sr: Швајцарска Конфедерација

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
sr: Сиријска Арапска Република

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
sr: Тајван, Кинеска Провинција

note: common_name for TWN
en: Taiwan
sr: Тајван

note: name for TJK
en: Tajikistan
sr: Таџикистан

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
sr: Република Таџикистан

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
sr: Танзанија, Уједињена Република

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
sr: Уједињена Република Танзанија

note: name for THA
en: Thailand
sr: Тајланд

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
sr: Краљевина Тајланд

note: name for TLS
en: Timor-Leste
sr: Источни Тимор

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
sr: Демократска Република Источни Тимор

note: name for TGO
en: Togo
sr: Того

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
sr: Тогоанска Република

note: name for TKL
en: Tokelau
sr: Токелау

note: name for TON
en: Tonga
sr: Тонга

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
sr: Краљевина Тонга

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
sr: Тринидад и Тобаго

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
sr: Република Тринидад и Тобаго

note: name for TUN
en: Tunisia
sr: Тунис

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
sr: Република Тунис

note: name for TUR
en: Turkey
sr: Турска

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
sr: Република Турска

note: name for TKM
en: Turkmenistan
sr: Туркменистан

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
sr: Туркс и Каикос острва

note: name for TUV
en: Tuvalu
sr: Тувалу

note: name for UGA
en: Uganda
sr: Уганда

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
sr: Република Уганда

note: name for UKR
en: Ukraine
sr: Украјина

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
sr: Уједињени Арапски Емирати

note: name for GBR
en: United Kingdom
sr: Уједињено Краљевство

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sr: Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске

note: name for USA
en: United States
sr: Сједињене Државе

note: official_name for USA
en: United States of America
sr: Сједињене Америчке Државе

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
sr: Мала Спољашња Острва Сједињених Држава

note: name for URY
en: Uruguay
sr: Уругвај

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
sr: Источна Република Уругвај

note: name for UZB
en: Uzbekistan
sr: Узбекистан

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
sr: Република Узбекистан

note: name for VUT
en: Vanuatu
sr: Вануату

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
sr: Република Вануату

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
sr: Боливарска Република Венецуела

note: common_name for VEN
en: Venezuela
sr: Венецуела

note: name for VNM
en: Viet Nam
sr: Вијетнам

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
sr: Социјалистичка Република Вијетнам

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
sr: Девичанска острва, Британска

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
sr: Британска Девичанска Острва

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
sr: Девичанска острва, Америчка

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
sr: Девичанска Острва Сједињених Држава

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
sr: Волис и Футуна

note: name for ESH
en: Western Sahara
sr: Западна Сахара

note: name for YEM
en: Yemen
sr: Јемен

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
sr: Република Јемен

note: name for ZMB
en: Zambia
sr: Замбија

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
sr: Република Замбија

note: name for ZWE
en: Zimbabwe
sr: Зимбабве

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
sr: Република Зимбабве

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
sr: Британска Антарктичка Територија

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
sr: Бурма, Социјалистичка Република Уније

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
sr: Белоруска ССР (Совјетска Социјалистичка Република)

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
sr: Острва Кантон и Ендербери

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
sr: Чехословачка, Чехословачка Социјалистичка Република

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
sr: Дахомеј

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
sr: Земља Дронинг Мод

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
sr: Источни Тимор

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
sr: Француска, Метрополитанска

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
sr: Француски Афари и Исе

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
sr: Француске Јужне и Антарктичке Територије

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
sr: Немачка Демократска Република

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
sr: Немачка, Савезна Република

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
sr: Острва Гилберт и Елис

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
sr: Острво Џонстон

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
sr: Острва Мидвеј

note: historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
sr: Холандски Антили

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
sr: Неутрална зона

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
sr: Нови Хебриди

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
sr: Пацифичка острва (поверена територија)

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
sr: Панама, Република

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
sr: Каналска зона Панама

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
sr: Румунија, Социјалистичка Република

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
sr: Сент Китс-Невис-Ангвила

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
sr: Србија и Црна Гора

note: historic names for SKM (withdrawn 1975)
en: Sikkim
sr: Сиким

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
sr: Јужна Родезија

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
sr: Шпанска Сахара

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
sr: Разна пацифичка острва САД

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
sr: СССР, Савез Совјетских Социјалистичких Република

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
sr: Горња Волта, Република

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
sr: Држава града Ватикана (Света Столица)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
sr: Вијетнам, Демократска Република

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
sr: Острво Вејк

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
sr: Јемен, Демократски, Демократска Народна Република

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
sr: Јемен, Јеменска Арапска Република

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
sr: Југославија, Социјалистичка Федеративна Република

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
sr: Заир, Република
