iso_3166 3.45 - en to pl translation catalogue (386 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
pl: Afganistan

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
pl: Islamska Republika Afganistanu

note: name for ALA
en: Åland Islands
pl: Wyspy Alandzkie

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
pl: Republika Albanii

note: name for DZA
en: Algeria
pl: Algieria

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
pl: Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna

note: name for ASM
en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

note: name for AND
en: Andorra
pl: Andora

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
pl: Księstwo Andory

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
pl: Republika Angoli

note: name for ATA
en: Antarctica
pl: Antarktyka

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

note: name for ARG
en: Argentina
pl: Argentyna

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
pl: Republika Argentyńska

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
pl: Republika Armenii

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
pl: Republika Austrii

note: name for AZE
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
pl: Republika Azerbejdżanu

note: name for BHS
en: Bahamas
pl: Bahamy

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
pl: Wspólnota Bahamów

note: name for BHR
en: Bahrain
pl: Bahrajn

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
pl: Królestwo Bahrajnu

note: name for BGD
en: Bangladesh
pl: Bangladesz

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
pl: Ludowa Republika Bangladeszu

note: name for BLR
en: Belarus
pl: Białoruś

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
pl: Republika Białorusi

note: name for BEL
en: Belgium
pl: Belgia

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
pl: Królestwo Belgii

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
pl: Republika Beninu

note: name for BMU
en: Bermuda
pl: Bermudy

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
pl: Królestwo Bhutanu

note: name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
pl: Boliwia - Wielonarodowe Państwo

note: official_name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
pl: Wielonarodowe Państwo Boliwii

note: common_name for BOL
en: Bolivia
pl: Boliwia

note: name for BES, official_name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
pl: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
pl: Republika Bośni i Hercegowiny

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
pl: Republika Botswany

note: name for BVT
en: Bouvet Island
pl: Wyspa Bouvet

note: name for BRA
en: Brazil
pl: Brazylia

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
pl: Federacyjna Republika Brazylii

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
pl: Państwo Brunei

note: name for BGR
en: Bulgaria
pl: Bułgaria

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
pl: Republika Bułgarii

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
pl: Republika Burundi

note: name for KHM
en: Cambodia
pl: Kambodża

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
pl: Królestwo Kambodży

note: name for CMR
en: Cameroon
pl: Kamerun

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
pl: Republika Kamerunu

note: name for CAN
en: Canada
pl: Kanada

note: name for CPV
en: Cape Verde
pl: Republika Zielonego Przylądka

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
pl: Republika Zielonego Przylądka

note: name for CYM
en: Cayman Islands
pl: Kajmany

note: name for CAF
en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

note: name for TCD
en: Chad
pl: Czad

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
pl: Republika Czadu

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
pl: Republika Chile

note: name for CHN
en: China
pl: Chiny

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
pl: Chińska Republika Ludowa

note: name for CXR
en: Christmas Island
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe (Wyspy Keelinga)

note: name for COL
en: Colombia
pl: Kolumbia

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
pl: Republika Kolumbii

note: name for COM
en: Comoros
pl: Komory

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
pl: Związek Komorów

note: name for COG
en: Congo
pl: Kongo

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
pl: Republika Konga

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
pl: Kongo, Demokratyczna Republika Konga

note: name for COK
en: Cook Islands
pl: Wyspy Cooka

note: name for CRI
en: Costa Rica
pl: Kostaryka

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
pl: Republika Kostaryki

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
pl: Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

note: name for HRV
en: Croatia
pl: Chorwacja

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
pl: Republika Chorwacji

note: name for CUB
en: Cuba
pl: Kuba

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
pl: Republika Kuby

note: name for CYP
en: Cyprus
pl: Cypr

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
pl: Republika Cypru

note: name for CZE
en: Czech Republic
pl: Czechy

note: name for DNK
en: Denmark
pl: Dania

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
pl: Królestwo Danii

note: name for DJI
en: Djibouti
pl: Dżibuti

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
pl: Republika Dżibuti

note: name for DMA
en: Dominica
pl: Dominika

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
pl: Wspólnota Dominiki

note: name for DOM
en: Dominican Republic
pl: Dominikana

note: name for ECU
en: Ecuador
pl: Ekwador

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
pl: Republika Ekwadoru

note: name for EGY
en: Egypt
pl: Egipt

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
pl: Egipska Republika Arabska

note: name for SLV
en: El Salvador
pl: Salwador

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
pl: Republika Salwadoru

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
pl: Republika Gwinei Równikowej

note: name for ERI
en: Eritrea
pl: Erytrea

note: official_name for ERI
en: the State of Eritrea
pl: Państwo Erytrea

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
pl: Republika Estonii

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
pl: Etiopia

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
pl: Etiopska Republika Ludowo-Demokratyczna

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
pl: Falklandy (Malwiny)

note: name for FRO
en: Faroe Islands
pl: Wyspy Owcze

note: name for FJI
en: Fiji
pl: Fidżi

note: official_name for FJI
en: Republic of Fiji
pl: Republika Fidżi

note: name for FIN
en: Finland
pl: Finlandia

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
pl: Republika Finlandii

note: name for FRA
en: France
pl: Francja

note: official_name for FRA
en: French Republic
pl: Republika Francji

note: name for GUF
en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

note: name for PYF
en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

note: name for ATF
en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
pl: Republika Gabońska

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
pl: Republika Gambii

note: name for GEO
en: Georgia
pl: Gruzja

note: name for DEU
en: Germany
pl: Niemcy

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
pl: Republika Federalna Niemiec

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
pl: Republika Ghany

note: name for GRC
en: Greece
pl: Grecja

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
pl: Republika Grecka

note: name for GRL
en: Greenland
pl: Grenlandia

note: name for GLP
en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

note: name for GTM
en: Guatemala
pl: Gwatemala

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
pl: Republika Gwatemali

note: name for GIN
en: Guinea
pl: Gwinea

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
pl: Republika Gwinei

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea Bissau

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
pl: Republika Gwinei Bissau

note: name for GUY
en: Guyana
pl: Gujana

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
pl: Republika Gujany

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
pl: Republika Haiti

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
pl: Wyspa Heard i McDonalda

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
pl: Watykan

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
pl: Republika Hondurasu

note: name for HKG
en: Hong Kong
pl: Hongkong

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
pl: Hongkong - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

note: name for HUN, official_name for HUN
en: Hungary
pl: Węgry

note: name for ISL
en: Iceland
pl: Islandia

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
pl: Republika Islandii

note: name for IND
en: India
pl: Indie

note: official_name for IND
en: Republic of India
pl: Republika Indii

note: name for IDN
en: Indonesia
pl: Indonezja

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
pl: Republika Indonezji

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
pl: Iran

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
pl: Islamska Republika Iranu

note: name for IRQ
en: Iraq
pl: Irak

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
pl: Republika Iracka

note: name for IRL
en: Ireland
pl: Irlandia

note: name for IMN
en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

note: name for ISR
en: Israel
pl: Izrael

note: official_name for ISR
en: State of Israel
pl: Państwo Izrael

note: name for ITA
en: Italy
pl: Włochy

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
pl: Republika Włoska

note: name for JAM
en: Jamaica
pl: Jamajka

note: name for JPN
en: Japan
pl: Japonia

note: name for JOR
en: Jordan
pl: Jordania

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
pl: Haszymidzkie Królestwo Jordanii

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
pl: Republika Kazachstanu

note: name for KEN
en: Kenya
pl: Kenia

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
pl: Republika Kenii

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
pl: Republika Kiribati

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
pl: Korea Północna

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
pl: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
pl: Korea Południowa

note: name for KWT
en: Kuwait
pl: Kuwejt

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
pl: Państwo Kuwejt

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
pl: Republika Kirgiska

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
pl: Laos

note: name for LVA
en: Latvia
pl: Łotwa

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
pl: Republika Łotewska

note: name for LBN
en: Lebanon
pl: Liban

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
pl: Republika Libańska

note: name for LSO
en: Lesotho
pl: Lesoto

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
pl: Królestwo Lesoto

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
pl: Republika Liberii

note: name for LBY, official_name for LBY
en: Libya
pl: Libia

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
pl: Księstwo Liechtenstein

note: name for LTU
en: Lithuania
pl: Litwa

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
pl: Republika Litewska

note: name for LUX
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
pl: Wielkie Księstwo Luksemburg

note: name for MAC
en: Macao
pl: Makau

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
pl: Makau - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
pl: Macedonia

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
pl: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

note: name for MDG
en: Madagascar
pl: Madagaskar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
pl: Republika Madagaskaru

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
pl: Republika Malawi

note: name for MYS
en: Malaysia
pl: Malezja

note: name for MDV
en: Maldives
pl: Malediwy

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
pl: Republika Malediwów

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
pl: Republika Mali

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
pl: Republika Malty

note: name for MHL
en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
pl: Republika Wysp Marshalla

note: name for MTQ
en: Martinique
pl: Martynika

note: name for MRT
en: Mauritania
pl: Mauretania

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
pl: Mauretańska Republika Islamska

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
pl: Republika Mauritiusa

note: name for MEX
en: Mexico
pl: Meksyk

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
pl: Stany Zjednoczone Meksyku

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
pl: Mikronezja

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
pl: Sfederowane Stany Mikronezji

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
pl: Mołdawia - Republika

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
pl: Republika Mołdawii

note: common_name for MDA
en: Moldova
pl: Mołdawia

note: name for MCO
en: Monaco
pl: Monako

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
pl: Księstwo Monako

note: name for MNE, official_name for MNE
en: Montenegro
pl: Czarnogóra

note: name for MAR
en: Morocco
pl: Maroko

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
pl: Królestwo Maroka

note: name for MOZ
en: Mozambique
pl: Mozambik

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
pl: Republika Mozambiku

note: name for MMR
en: Myanmar
pl: Birma

note: official_name for MMR
en: Republic of Myanmar
pl: Związek Birmański

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
pl: Republika Namibii

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
pl: Republika Nauru

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
pl: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu

note: name for NLD
en: Netherlands
pl: Holandia

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
pl: Królestwo Holandii

note: name for NCL
en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

note: name for NZL
en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

note: name for NIC
en: Nicaragua
pl: Nikaragua

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
pl: Republika Nikaragui

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
pl: Republika Nigru

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
pl: Federacyjna Republika Nigerii

note: name for NFK
en: Norfolk Island
pl: Wyspy Norfolk

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
pl: Wspólnota Marianów Północnych

note: name for NOR
en: Norway
pl: Norwegia

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
pl: Królestwo Norwegii

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
pl: Sułtanat Omanu

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
pl: Islamska Republika Pakistanu

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
pl: Republika Palau

note: name for PSE
en: Palestine, State of
pl: Palestyna (państwo)

note: official_name for PSE
en: the State of Palestine
pl: Państwo Palestyna

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
pl: Republika Panamy

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
pl: Papua-Nowa Gwinea

note: official_name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
pl: Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei

note: name for PRY
en: Paraguay
pl: Paragwaj

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
pl: Republika Paragwaju

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
pl: Republika Peru

note: name for PHL
en: Philippines
pl: Filipiny

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
pl: Republika Filipin

note: name for POL
en: Poland
pl: Polska

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
pl: Rzeczpospolita Polska

note: name for PRT
en: Portugal
pl: Portugalia

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
pl: Republika Portugalska

note: name for PRI
en: Puerto Rico
pl: Portoryko

note: name for QAT
en: Qatar
pl: Katar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
pl: Państwo Kataru

note: name for REU
en: Réunion
pl: Reunion

note: name for ROU
en: Romania
pl: Rumunia

note: name for RUS
en: Russian Federation
pl: Federacja Rosyjska

note: name for RWA
en: Rwanda
pl: Ruanda

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
pl: Republika Ruandyjska

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
pl: Saint-Barthélemy

note: name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pl: Wyspy Świętej Heleny, Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
pl: Saint-Martin (część francuska)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
pl: Saint Pierre i Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
pl: Niezależne Państwo Samoa

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
pl: Republika San Marino

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
pl: Demokratyczna Republika Wysp Św. Tomasza i Książęcej

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
pl: Królestwo Arabii Saudyjskiej

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
pl: Republika Senegalu

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
pl: Republika Serbii

note: name for SYC
en: Seychelles
pl: Seszele

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
pl: Republika Seszeli

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
pl: Republika Sierra Leone

note: name for SGP
en: Singapore
pl: Singapur

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
pl: Republika Singapuru

note: name for SXM, official_name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
pl: Sint Maarten (część holenderska)

note: name for SVK
en: Slovakia
pl: Słowacja

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
pl: Republika Słowacka

note: name for SVN
en: Slovenia
pl: Słowenia

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
pl: Republika Słowenii

note: name for SLB
en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

note: official_name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
pl: Federalna Republika Somalii

note: name for ZAF
en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: Wyspy Południowa Georgia i Sandwich Południowy

note: name for ESP
en: Spain
pl: Hiszpania

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
pl: Królestwo Hiszpanii

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
pl: Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
pl: Republika Sudanu

note: name for SUR
en: Suriname
pl: Surinam

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
pl: Republika Surinamu

note: name for SSD
en: South Sudan
pl: Sudan Południowy

note: official_name for SSD
en: Republic of South Sudan
pl: Republika Sudanu Południowego

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
pl: Svalbard i Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
pl: Suazi

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
pl: Królestwo Suazi

note: name for SWE
en: Sweden
pl: Szwecja

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
pl: Królestwo Szwecji

note: name for CHE
en: Switzerland
pl: Szwajcaria

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
pl: Konfederacja Szwajcarska

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
pl: Syryjska Republika Arabska

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
pl: Tajwan, Prowincja Chińska

note: common_name for TWN
en: Taiwan
pl: Tajwan

note: name for TJK
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
pl: Republika Tadżykistanu

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
pl: Tanzania

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
pl: Zjednoczona Republika Tanzanii

note: name for THA
en: Thailand
pl: Tajlandia

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
pl: Królestwo Tajlandii

note: name for TLS
en: Timor-Leste
pl: Timor Wschodni

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
pl: Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
pl: Republika Togijska

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
pl: Królestwo Tonga

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
pl: Republika Trynidadu i Tobago

note: name for TUN
en: Tunisia
pl: Tunezja

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
pl: Republika Tunezyjska

note: name for TUR
en: Turkey
pl: Turcja

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
pl: Republika Turecka

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
pl: Wyspy Turks i Caicos

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
pl: Republika Ugandy

note: name for UKR
en: Ukraine
pl: Ukraina

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

note: name for GBR
en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
pl: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

note: name for USA
en: United States
pl: Stany Zjednoczone

note: official_name for USA
en: United States of America
pl: Stany Zjednoczone Ameryki

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

note: name for URY
en: Uruguay
pl: Urugwaj

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
pl: Wschodnia Republika Urugwaju

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
pl: Republika Uzbekistanu

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
pl: Republika Vanuatu

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
pl: Wenezuela - Boliwariańska Republika

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
pl: Boliwariańska Republika Wenezueli

note: common_name for VEN
en: Venezuela
pl: Wenezuela

note: name for VNM
en: Viet Nam
pl: Wietnam

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
pl: Socjalistyczna Republika Wietnamu

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
pl: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
pl: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
pl: Wallis i Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
pl: Sahara Zachodnia

note: name for YEM
en: Yemen
pl: Jemen

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
pl: Republika Jemenu

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
pl: Republika Zambii

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
pl: Republika Zimbabwe

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Antarktyczne

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
pl: Birma

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
pl: Białoruska SRR

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
pl: Canton i Enderbury

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
pl: Czechosłowacja

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
pl: Dahomej

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
pl: Ziemia Królowej Maud

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
pl: Timor Wschodni

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
pl: Francja metropolitalna

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
pl: Francuskie Terytorium Afarów i Issów

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
pl: Niemiecka Republika Demokratyczna

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
pl: Republika Federalna Niemiec

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
pl: Wyspy Gilberta i Ellice

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
pl: Johnston

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
pl: Wyspy Midway

note: historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
pl: Antyle Holenderskie

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
pl: Strefa Neutralna

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
pl: Nowe Hebrydy

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
pl: Powiernicze Wyspy Pacyfiku

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
pl: Panama

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
pl: Strefa Kanału Panamskiego

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
pl: Rumunia

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
pl: Saint Kitts-Nevis-Anguilla

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
pl: Serbia i Czarnogóra

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
pl: Rodezja Południowa

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
pl: Sahara Hiszpańska

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
pl: Wyspy Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
pl: ZSSR, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
pl: Górna Wolta

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
pl: Watykan

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
pl: Wietnam Południowy

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
pl: Wake

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
pl: Jemen Południowy

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
pl: Jemen

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
pl: Jugosławia

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
pl: Zair
