iso_3166 3.49 - en to sl translation catalogue (406 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
sl: Afganistan

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
sl: Islamska republika Afganistan

note: name for ALA
en: Åland Islands
sl: Ålandsko otočje

note: name for ALB
en: Albania
sl: Albanija

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
sl: Republika Albanija

note: name for DZA
en: Algeria
sl: Alžirija

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
sl: Ljudska demokratična republika Alžirija

note: name for ASM
en: American Samoa
sl: Ameriška Samoa

note: name for AND
en: Andorra
sl: Andora

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
sl: Kneževina Andora

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
sl: Republika Angola

note: name for AIA
en: Anguilla
sl: Angvila

note: name for ATA
en: Antarctica
sl: Antarktika

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sl: Antigva in Barbuda

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
sl: Republika Argentina

note: name for ARM
en: Armenia
sl: Armenija

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
sl: Republika Armenija

note: name for AUS
en: Australia
sl: Avstralija

note: name for AUT
en: Austria
sl: Avstrija

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
sl: Republika Avstrija

note: name for AZE
en: Azerbaijan
sl: Azerbajdžan

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
sl: Republika Azerbajdžan

note: name for BHS
en: Bahamas
sl: Bahami

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
sl: Zveza Bahami

note: name for BHR
en: Bahrain
sl: Bahrajn

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
sl: Kraljevina Bahrajn

note: name for BGD
en: Bangladesh
sl: Bangladeš

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
sl: Ljudska republika Bangladeš

note: name for BLR
en: Belarus
sl: Belorusija

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
sl: Republika Belorusija

note: name for BEL
en: Belgium
sl: Belgija

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
sl: Kraljevina Belgija

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
sl: Republika Benin

note: name for BTN
en: Bhutan
sl: Butan

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
sl: Kraljevina Butan

note: name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
sl: Bolivija, plurinacionalna država

note: official_name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
sl: Plurinacionalna država Bolivija

note: common_name for BOL
en: Bolivia
sl: Bolivija

note: name for BES, official_name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sl: Bonaire, Sint Eustatius in Saba

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
sl: Bosna in Hercegovina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sl: Republika Bosna in Hercegovina

note: name for BWA
en: Botswana
sl: Bocvana

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
sl: Republika Bocvana

note: name for BVT
en: Bouvet Island
sl: Bouvetov otok

note: name for BRA
en: Brazil
sl: Brazilija

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
sl: Zvezna republika Brazilija

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
sl: Britansko ozemlje v Indijskem oceanu

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
sl: Brunej

note: name for BGR
en: Bulgaria
sl: Bolgarija

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
sl: Republika Bolgarija

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
sl: Republika Burundi

note: name for KHM
en: Cambodia
sl: Kambodža

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
sl: Kraljevina Kambodža

note: name for CMR
en: Cameroon
sl: Kamerun

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
sl: Republika Kamerun

note: name for CAN
en: Canada
sl: Kanada

note: name for CPV
en: Cape Verde
sl: Zelenortski otoki

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
sl: Republika Zelenortski otoki

note: name for CYM
en: Cayman Islands
sl: Kajmanski otoki

note: name for CAF
en: Central African Republic
sl: Srednjeafriška republika

note: name for TCD
en: Chad
sl: Čad

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
sl: Republika Čad

note: name for CHL
en: Chile
sl: Čile

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
sl: Republika Čile

note: name for CHN
en: China
sl: Kitajska

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
sl: Ljudska republika Kitajska

note: name for CXR
en: Christmas Island
sl: Božični otok

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
sl: Kokosovi otoki

note: name for COL
en: Colombia
sl: Kolumbija

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
sl: Republika Kolumbija

note: name for COM
en: Comoros
sl: Komori

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
sl: Zveza Komori

note: name for COG
en: Congo
sl: Kongo

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
sl: Republika Kongo

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
sl: Demokratična republika Kongo

note: name for COK
en: Cook Islands
sl: Cookovi otoki

note: name for CRI
en: Costa Rica
sl: Kostarika

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
sl: Republika Kostarika

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sl: Slonokoščena obala

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
sl: Republika Slonokoščena obala

note: name for HRV
en: Croatia
sl: Hrvaška

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
sl: Republika Hrvaška

note: name for CUB
en: Cuba
sl: Kuba

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
sl: Republika Kuba

note: name for CYP
en: Cyprus
sl: Ciper

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
sl: Republika Ciper

note: name for CZE
en: Czech Republic
sl: Češka republika

note: name for DNK
en: Denmark
sl: Danska

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
sl: Kraljevina Danska

note: name for DJI
en: Djibouti
sl: Džibuti

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
sl: Republika Džibuti

note: name for DMA
en: Dominica
sl: Dominika

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
sl: Zveza Dominika

note: name for DOM
en: Dominican Republic
sl: Dominikanska republika

note: name for ECU
en: Ecuador
sl: Ekvador

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
sl: Republika Ekvador

note: name for EGY
en: Egypt
sl: Egipt

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
sl: Arabska republika Egipt

note: name for SLV
en: El Salvador
sl: Salvador

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
sl: Republika Salvador

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
sl: Ekvatorialna Gvineja

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
sl: Republika Ekvatorialna Gvineja

note: name for ERI
en: Eritrea
sl: Eritreja

note: official_name for ERI
en: the State of Eritrea
sl: Država Eritreja

note: name for EST
en: Estonia
sl: Estonija

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
sl: Republika Estonija

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
sl: Etiopija

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sl: Zvezna demokratična republika Etiopija

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
sl: Falklandski otoki

note: name for FRO
en: Faroe Islands
sl: Ferski otoki

note: name for FJI
en: Fiji
sl: Fidži

note: official_name for FJI
en: Republic of Fiji
sl: Republika Fidži

note: name for FIN
en: Finland
sl: Finska

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
sl: Republika Finska

note: name for FRA
en: France
sl: Francija

note: official_name for FRA
en: French Republic
sl: Francoska republika

note: name for GUF
en: French Guiana
sl: Francoska Gvajana

note: name for PYF
en: French Polynesia
sl: Francoska Polinezija

note: name for ATF
en: French Southern Territories
sl: Francoska južna ozemlja

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
sl: Gabonska republika

note: name for GMB
en: Gambia
sl: Gambija

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
sl: Republika Gambija

note: name for GEO
en: Georgia
sl: Gruzija

note: name for DEU
en: Germany
sl: Nemčija

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
sl: Zvezna republika Nemčija

note: name for GHA
en: Ghana
sl: Gana

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
sl: Republika Gana

note: name for GRC
en: Greece
sl: Grčija

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
sl: Helenska republika

note: name for GRL
en: Greenland
sl: Grenlandija

note: name for GLP
en: Guadeloupe
sl: Gvadelup

note: name for GTM
en: Guatemala
sl: Gvatemala

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
sl: Republika Gvatemala

note: name for GIN
en: Guinea
sl: Gvineja

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
sl: Republika Gvineja

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
sl: Gvineja Bissau

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
sl: Republika Gvineja Bissau

note: name for GUY
en: Guyana
sl: Gvajana

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
sl: Republika Gvajana

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
sl: Republika Haiti

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
sl: Otoki Heard in McDonald

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
sl: Sveti sedež (Vatikanska mestna država)

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
sl: Republika Honduras

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sl: Hong Kong, posebna administrativna regija Kitajske

note: name for HUN, official_name for HUN
en: Hungary
sl: Madžarska

note: name for ISL
en: Iceland
sl: Islandija

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
sl: Republika Islandija

note: name for IND
en: India
sl: Indija

note: official_name for IND
en: Republic of India
sl: Republika Indija

note: name for IDN
en: Indonesia
sl: Indonezija

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
sl: Republika Indonezija

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
sl: Iran

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
sl: Islamska republika Iran

note: name for IRQ
en: Iraq
sl: Irak

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
sl: Republika Irak

note: name for IRL
en: Ireland
sl: Irska

note: name for IMN
en: Isle of Man
sl: Otok Man

note: name for ISR
en: Israel
sl: Izrael

note: official_name for ISR
en: State of Israel
sl: Država Izrael

note: name for ITA
en: Italy
sl: Italija

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
sl: Italijanska republika

note: name for JAM
en: Jamaica
sl: Jamajka

note: name for JPN
en: Japan
sl: Japonska

note: name for JOR
en: Jordan
sl: Jordanija

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
sl: Hašemitska kraljevina Jordanija

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
sl: Kazahstan

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
sl: Republika Kazahstan

note: name for KEN
en: Kenya
sl: Kenija

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
sl: Republika Kenija

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
sl: Republika Kiribati

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
sl: Severna Koreja

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
sl: Demokratična ljudska republika Koreja

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
sl: Južna Koreja

note: name for KWT
en: Kuwait
sl: Kuvajt

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
sl: Država Kuvajt

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
sl: Kirgizistan

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
sl: Kirgiška republika

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
sl: Laoška ljudska demokratična republika

note: name for LVA
en: Latvia
sl: Latvija

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
sl: Republika Latvija

note: name for LBN
en: Lebanon
sl: Libanon

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
sl: Libanonska republika

note: name for LSO
en: Lesotho
sl: Lesoto

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
sl: Kraljevina Lesoto

note: name for LBR
en: Liberia
sl: Liberija

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
sl: Republika Liberija

note: name for LBY, official_name for LBY
en: Libya
sl: Libija

note: name for LIE
en: Liechtenstein
sl: Lihtenštajn

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
sl: Kneževina Lihtenštajn

note: name for LTU
en: Lithuania
sl: Litva

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
sl: Republika Litva

note: name for LUX
en: Luxembourg
sl: Luksemburg

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
sl: Veliko vojvodstvo Luksemburg

note: name for MAC
en: Macao
sl: Makao

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
sl: Makao, posebna administrativna regija Kitajske

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
sl: Makedonija

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
sl: Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija

note: name for MDG
en: Madagascar
sl: Madagaskar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
sl: Republika Madagaskar

note: name for MWI
en: Malawi
sl: Malavi

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
sl: Republika Malavi

note: name for MYS
en: Malaysia
sl: Malezija

note: name for MDV
en: Maldives
sl: Maldivi

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
sl: Republika Maldivi

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
sl: Republika Mali

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
sl: Republika Malta

note: name for MHL
en: Marshall Islands
sl: Marshallovi otoki

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
sl: Republika Marshallovi otoki

note: name for MTQ
en: Martinique
sl: Martinik

note: name for MRT
en: Mauritania
sl: Mavretanija

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
sl: Islamska republika Mavretanija

note: name for MUS
en: Mauritius
sl: Mavricij

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
sl: Republika Mavricij

note: name for MEX
en: Mexico
sl: Mehika

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
sl: Združene mehiške države

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
sl: Mikronezija

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
sl: Federativne države Mikronezije

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
sl: Moldavija

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
sl: Republika Moldavija

note: common_name for MDA
en: Moldova
sl: Moldavija

note: name for MCO
en: Monaco
sl: Monako

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
sl: Kneževina Monako

note: name for MNG
en: Mongolia
sl: Mongolija

note: name for MNE, official_name for MNE
en: Montenegro
sl: Črna gora

note: name for MAR
en: Morocco
sl: Maroko

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
sl: Kraljevina Maroko

note: name for MOZ
en: Mozambique
sl: Mozambik

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
sl: Republika Mozambik

note: name for MMR
en: Myanmar
sl: Mjanmar

note: official_name for MMR
en: Republic of Myanmar
sl: Republika Mjanmar

note: name for NAM
en: Namibia
sl: Namibija

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
sl: Republika Namibija

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
sl: Republika Nauru

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
sl: Zvezna demokratična republika Nepal

note: name for NLD
en: Netherlands
sl: Nizozemska

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
sl: Kraljevina Nizozemska

note: name for NCL
en: New Caledonia
sl: Nova Kaledonija

note: name for NZL
en: New Zealand
sl: Nova Zelandija

note: name for NIC
en: Nicaragua
sl: Nikaragva

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
sl: Republika Nikaragva

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
sl: Republika Niger

note: name for NGA
en: Nigeria
sl: Nigerija

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
sl: Zvezna republika Nigerija

note: name for NFK
en: Norfolk Island
sl: Norfolški otok

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
sl: Severni Marianski otoki

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sl: Zveza Severni Marianski otoki

note: name for NOR
en: Norway
sl: Norveška

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
sl: Kraljevina Norveška

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
sl: Sultanat Oman

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
sl: Islamska republika Pakistan

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
sl: Republika Palau

note: name for PSE
en: Palestine, State of
sl: Palestina, država

note: official_name for PSE
en: the State of Palestine
sl: Država Palestina

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
sl: Republika Panama

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
sl: Papua Nova Gvineja

note: official_name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
sl: Neodvisna država Papua Nova Gvineja

note: name for PRY
en: Paraguay
sl: Paragvaj

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
sl: Republika Paragvaj

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
sl: Republika Peru

note: name for PHL
en: Philippines
sl: Filipini

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
sl: Republika Filipini

note: name for POL
en: Poland
sl: Poljska

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
sl: Republika Poljska

note: name for PRT
en: Portugal
sl: Portugalska

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
sl: Portugalska republika

note: name for PRI
en: Puerto Rico
sl: Portoriko

note: name for QAT
en: Qatar
sl: Katar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
sl: Država Katar

note: name for REU
en: Réunion
sl: Reunion

note: name for ROU
en: Romania
sl: Romunija

note: name for RUS
en: Russian Federation
sl: Ruska federacija

note: name for RWA
en: Rwanda
sl: Ruanda

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
sl: Ruandska republika

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
sl: Saint Barthelemy

note: name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sl: Sveta Helena, Ascension in Tristan da Cunha

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
sl: Saint Kitts in Nevis

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
sl: Saint Martin (francoski del)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
sl: Saint Pierre in Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
sl: Saint Vincent in Grenadini

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
sl: Neodvisna država Samoa

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
sl: Republika San Marino

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
sl: Sao Tome in Principe

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sl: Demokratična republika Sao Tome in Principe

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
sl: Saudova Arabija

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
sl: Kraljevina Saudova Arabija

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
sl: Republika Senegal

note: name for SRB
en: Serbia
sl: Srbija

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
sl: Republika Srbija

note: name for SYC
en: Seychelles
sl: Sejšeli

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
sl: Republika Sejšeli

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
sl: Republika Sierra Leone

note: name for SGP
en: Singapore
sl: Singapur

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
sl: Republika Singapur

note: name for SXM, official_name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
sl: Sint Maarten (nizozemski del)

note: name for SVK
en: Slovakia
sl: Slovaška

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
sl: Slovaška republika

note: name for SVN
en: Slovenia
sl: Slovenija

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
sl: Republika Slovenija

note: name for SLB
en: Solomon Islands
sl: Solomonovi otoki

note: name for SOM
en: Somalia
sl: Somalija

note: official_name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
sl: Zvezna republika Somalija

note: name for ZAF
en: South Africa
sl: Južna Afrika

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
sl: Republika Južna Afrika

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sl: Južna Georgia in Južni Sandwichevi otoki

note: name for ESP
en: Spain
sl: Španija

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
sl: Kraljevina Španija

note: name for LKA
en: Sri Lanka
sl: Šrilanka

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sl: Demokratična socialistična republika Šrilanka

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
sl: Republika Sudan

note: name for SUR
en: Suriname
sl: Surinam

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
sl: Republika Surinam

note: name for SSD
en: South Sudan
sl: Južni Sudan

note: official_name for SSD
en: Republic of South Sudan
sl: Republika Južni Sudan

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
sl: Svalbard in Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
sl: Svazi

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
sl: Kraljevina Svazi

note: name for SWE
en: Sweden
sl: Švedska

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
sl: Kraljevina Švedska

note: name for CHE
en: Switzerland
sl: Švica

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
sl: Švicarska konfederacija

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
sl: Sirska arabska republika

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
sl: Tajvan, provinca Kitajske

note: common_name for TWN
en: Taiwan
sl: Tajvan

note: name for TJK
en: Tajikistan
sl: Tadžikistan

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
sl: Republika Tadžikistan

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
sl: Tanzanija

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
sl: Združena republika Tanzanija

note: name for THA
en: Thailand
sl: Tajska

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
sl: Kraljevina Tajska

note: name for TLS
en: Timor-Leste
sl: Vzhodni Timor

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
sl: Demokratična republika Vzhodni Timor

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
sl: Republika Togo

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
sl: Kraljevina Tonga

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
sl: Trinidad in Tabago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
sl: Republika Trinidad in Tabago

note: name for TUN
en: Tunisia
sl: Tunizija

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
sl: Republika Tunizija

note: name for TUR
en: Turkey
sl: Turčija

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
sl: Republika Turčija

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
sl: Turks in Caicoški otoki

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
sl: Republika Uganda

note: name for UKR
en: Ukraine
sl: Ukrajina

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
sl: Združeni Arabski emirati

note: name for GBR
en: United Kingdom
sl: Združeno kraljestvo

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sl: Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske

note: name for USA
en: United States
sl: Združene države

note: official_name for USA
en: United States of America
sl: Združene države Amerike

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
sl: manjši otoki Združenih držav Amerike

note: name for URY
en: Uruguay
sl: Urugvaj

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
sl: Vzhodna republika Urugvaj

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
sl: Republika Uzbekistan

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
sl: Republika Vanuatu

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
sl: Venezuela, bolivarska republika

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
sl: Bolivarska republika Venezuela

note: name for VNM
en: Viet Nam
sl: Vietnam

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
sl: Socialistična republika Vietnam

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
sl: Britanski Deviški otoki

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
sl: Britanski Deviški otoki

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
sl: Ameriški Deviški otoki

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
sl: Ameriški Deviški otoki

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
sl: Wallis in Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
sl: Zahodna Sahara

note: name for YEM
en: Yemen
sl: Jemen

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
sl: Republika Jemen

note: name for ZMB
en: Zambia
sl: Zambija

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
sl: Republika Zambija

note: name for ZWE
en: Zimbabwe
sl: Zimbabve

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
sl: Republika Zimbabve

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
sl: Britansko antarktično ozemlje

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
sl: Socialistična republika burmanske unije

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
sl: Beloruska sovjetska socialistična republika

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
sl: Otoka Kanton in Enderbury

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
sl: Češkoslovaška socialistična republika

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
sl: Dahomej

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
sl: Zemlja kraljice Maud

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
sl: Vzhodni Timor

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
sl: Francija, metropolitanska

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
sl: Francosko ozemlje Afarov in Isov

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
sl: Francoska južna in antarktična ozemlja

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
sl: Nemška demokratična republika

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
sl: Zvezna republika Nemčija

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
sl: Otoka Gilbert in Ellice

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
sl: Johnstonov otok

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
sl: Otoki Midway

note: historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
sl: Nizozemski Antili

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
sl: Nevtralna cona

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
sl: Novi Hebridi

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
sl: Pacifiški otoki (mandatno ozemlje)

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
sl: Republika Panama

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
sl: Območje Panamskega prekopa

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
sl: Socialistična republika Romunija

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
sl: Saint Kitts in Nevis - Avgvila

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
sl: Srbija in Črna gora

note: historic names for SKM (withdrawn 1975)
en: Sikkim
sl: Sikim

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
sl: Južna Rodezija

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
sl: Španska Sahara

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
sl: Razni ameriški pacifiški otoki

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
sl: Zveza sovjetskih socialističnih republik

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
sl: Republika Zgornja Volta

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
sl: Vatikanska mestna država (Sveti sedež)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
sl: Demokratična republika Vietnam

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
sl: Otok Wake

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
sl: Ljudska demokratična republika Jemen

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
sl: Jemenska arabska republika

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
sl: Socialistična federativna republika Jugoslavija

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
sl: Republika Zaire
