iso_639-3.41 - en to sl translation catalogue (481 entries)

note: Name for aar
en: Afar
sl: afarščina

note: Name for abk
en: Abkhazian
sl: abhaščina

note: Name for ace
en: Achinese
sl: ačejščina

note: Name for ach
en: Acoli
sl: ačolijščina

note: Name for ada
en: Adangme
sl: adangmejščina

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
sl: adigejščina

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
sl: afroazijski jeziki

note: Name for afh
en: Afrihili
sl: afrihili

note: Name for afr
en: Afrikaans
sl: afrikanščina

note: Name for ain
en: Ainu
sl: ainujščina

note: Name for aka
en: Akan
sl: akanščina

note: Name for akk
en: Akkadian
sl: akadščina

note: Name for ale
en: Aleut
sl: aleutščina

note: Name for alg
en: Algonquian languages
sl: algonkinski jeziki

note: Name for alt
en: Southern Altai
sl: južna altajščina

note: Name for amh
en: Amharic
sl: amharščina

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
sl: stara angleščina (ok. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
sl: angikanščina

note: Name for apa
en: Apache languages
sl: apaški jeziki

note: Name for ara
en: Arabic
sl: arabščina

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sl: uradna aramejščina (700-300 pr.n.št.); cesarska aramejščina (700-300 pr.n.št.)

note: Name for arg
en: Aragonese
sl: aragonščina

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
sl: aravkanščina

note: Name for arp
en: Arapaho
sl: arapaščina

note: Name for art
en: Artificial languages
sl: umetni jeziki

note: Name for arw
en: Arawak
sl: aravaščina

note: Name for asm
en: Assamese
sl: asamščina

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sl: asturijščina; leonščina

note: Name for ath
en: Athapascan languages
sl: atabaški jeziki

note: Name for aus
en: Australian languages
sl: avstralski jeziki

note: Name for ava
en: Avaric
sl: avarščina

note: Name for ave
en: Avestan
sl: avestščina

note: Name for awa
en: Awadhi
sl: avadščina

note: Name for aym
en: Aymara
sl: ajmarščina

note: Name for aze
en: Azerbaijani
sl: azerbajdžanščina,azerščina

note: Name for bad
en: Banda languages
sl: bandaški jeziki

note: Name for bai
en: Bamileke languages
sl: bamilekejski jeziki

note: Name for bak
en: Bashkir
sl: baškirščina

note: Name for bal
en: Baluchi
sl: beludžijščina

note: Name for bam
en: Bambara
sl: bambarščina

note: Name for ban
en: Balinese
sl: balijščina

note: Name for bas
en: Basa
sl: basa

note: Name for bat
en: Baltic languages
sl: baltski jeziki

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
sl: bedža

note: Name for bel
en: Belarusian
sl: beloruščina

note: Name for bem
en: Bemba
sl: bemba

note: Name for ben
en: Bengali
sl: bengalščina

note: Common name for ben
en: Bangla
sl: bengalščina

note: Name for ber
en: Berber languages
sl: berberski jeziki

note: Name for bho
en: Bhojpuri
sl: bodžpuri

note: Name for bih
en: Bihari languages
sl: biharski jeziki

note: Name for bik
en: Bikol
sl: bikolščina

note: Name for bin
en: Bini; Edo
sl: edo

note: Name for bis
en: Bislama
sl: bislamščina

note: Name for bla
en: Siksika
sl: siksika

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
sl: bantujski, drugi

note: Name for bod
en: Tibetan
sl: tibetanščina

note: Name for bos
en: Bosnian
sl: bošnjaščina

note: Name for bra
en: Braj
sl: bradžbakanščina

note: Name for bre
en: Breton
sl: bretonščina

note: Name for btk
en: Batak languages
sl: bataški jeziki

note: Name for bua
en: Buriat
sl: burjatščina

note: Name for bug
en: Buginese
sl: buginščina

note: Name for bul
en: Bulgarian
sl: bolgarščina

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
sl: blinščina

note: Name for cad
en: Caddo
sl: kadoščina

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
sl: srednjeameriški indijanski jeziki

note: Name for car
en: Galibi Carib
sl: karibski galibi

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
sl: katalonščina

note: Name for cau
en: Caucasian languages
sl: kavkaški jeziki

note: Name for ceb
en: Cebuano
sl: sebuanščina

note: Name for cel
en: Celtic languages
sl: keltski jeziki

note: Name for ces
en: Czech
sl: češčina

note: Name for cha
en: Chamorro
sl: čamorščina

note: Name for chb
en: Chibcha
sl: čibčevščina

note: Name for che
en: Chechen
sl: čečenščina

note: Name for chg
en: Chagatai
sl: čagatajščina

note: Name for chk
en: Chuukese
sl: trukeščina

note: Name for chm
en: Mari
sl: marijščina

note: Name for chn
en: Chinook jargon
sl: činuški žargon

note: Name for cho
en: Choctaw
sl: čoktavščina

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
sl: čipevščina

note: Name for chr
en: Cherokee
sl: čerokeščina

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sl: stara cerkvena slovanščina; cerkvena slovanščina; stara bolgarščina

note: Name for chv
en: Chuvash
sl: čuvaščina

note: Name for chy
en: Cheyenne
sl: čejenščina

note: Name for cmc
en: Chamic languages
sl: čamski jeziki

note: Name for cop
en: Coptic
sl: koptščina

note: Name for cor
en: Cornish
sl: kornijščina

note: Name for cos
en: Corsican
sl: korzijščina

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
sl: angleške kreolščine in pidžini

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
sl: francoske kreolščine in pidžini

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
sl: portugalske kreolščine in pidžini

note: Name for cre
en: Cree
sl: krijščina

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sl: krimska tatarščina

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
sl: kreolščine in pidžini

note: Name for csb
en: Kashubian
sl: kašubščina

note: Name for cus
en: Cushitic languages
sl: kušitski jeziki

note: Name for cym
en: Welsh
sl: valižanščina

note: Name for dak
en: Dakota
sl: dakotščina

note: Name for dan
en: Danish
sl: danščina

note: Name for dar
en: Dargwa
sl: darginščina

note: Name for day
en: Land Dayak languages
sl: dajaški jeziki

note: Name for del
en: Delaware
sl: delavarščina

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
sl: slavejščina

note: Name for deu
en: German
sl: nemščina

note: Name for dgr
en: Dogrib
sl: dogrib

note: Name for din
en: Dinka
sl: dinka

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sl: diveščina

note: Name for doi
en: Dogri
sl: dogri

note: Name for dra
en: Dravidian languages
sl: dravidski jeziki

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
sl: spodnja lužiška srbščina

note: Name for dua
en: Duala
sl: duala

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sl: srednja nizozemščina

note: Name for dyu
en: Dyula
sl: diula

note: Name for dzo
en: Dzongkha
sl: dzonka

note: Name for efi
en: Efik
sl: efiščina

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
sl: egipčanščina (stara)

note: Name for eka
en: Ekajuk
sl: ekajuk

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
sl: grščina (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
sl: elamščina

note: Name for eng
en: English
sl: angleščina

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
sl: srednja angleščina (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
sl: esperanto

note: Name for est
en: Estonian
sl: estonščina

note: Name for eus
en: Basque
sl: baskovščina

note: Name for ewe
en: Ewe
sl: evenščina

note: Name for ewo
en: Ewondo
sl: evondovščina

note: Name for fan
en: Fang
sl: fangijščina

note: Name for fao
en: Faroese
sl: ferščina

note: Name for fas
en: Persian
sl: perzijščina

note: Name for fat
en: Fanti
sl: fantijščina

note: Name for fij
en: Fijian
sl: fidžijščina

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
sl: filipinščina

note: Name for fin
en: Finnish
sl: finščina

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
sl: ugrofinski jeziki

note: Name for fon
en: Fon
sl: fonščina

note: Name for fra
en: French
sl: francoščina

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sl: srednja francoščina (ok. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
sl: stara francoščina (842-ok. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
sl: severna frizijščina

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
sl: vzhodna frizijščina

note: Name for fry
en: Western Frisian
sl: zahodna frizijščina

note: Name for ful
en: Fulah
sl: fulščina

note: Name for fur
en: Friulian
sl: furlanščina

note: Name for gaa
en: Ga
sl: ga

note: Name for gay
en: Gayo
sl: gajščina

note: Name for gba
en: Gbaya
sl: gbajščina

note: Name for gem
en: Germanic languages
sl: germanski jeziki

note: Name for gez
en: Geez
sl: etiopščina

note: Name for gil
en: Gilbertese
sl: kiribatščina

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
sl: gelščina, škotska gelščina

note: Name for gle
en: Irish
sl: irščina

note: Name for glg
en: Galician
sl: galicijščina

note: Name for glv
en: Manx
sl: manska gelščina

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sl: srednja visoka nemščina (ok. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
sl: stara visoka nemščina (ok. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
sl: gondi

note: Name for gor
en: Gorontalo
sl: gorontalščina

note: Name for got
en: Gothic
sl: gotščina

note: Name for grb
en: Grebo
sl: grebščina

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
sl: starogrščina (do 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
sl: gvaranijščina

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sl: alemanska nemščina

note: Name for guj
en: Gujarati
sl: gudžaratščina

note: Name for gwi
en: Gwich'in
sl: gvičin

note: Name for hai
en: Haida
sl: haidščina

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
sl: haitijska kreolščina

note: Name for hau
en: Hausa
sl: havščina

note: Name for haw
en: Hawaiian
sl: havajščina

note: Name for heb
en: Hebrew
sl: hebrejščina

note: Name for her
en: Herero
sl: herero

note: Name for hil
en: Hiligaynon
sl: hilingajnonščina

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
sl: himačalski jeziki, zahodni paharski jeziki

note: Name for hin
en: Hindi
sl: hindijščina

note: Name for hit
en: Hittite
sl: hetitščina

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
sl: hmonščina, miaojščina

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
sl: hiri motu

note: Name for hrv
en: Croatian
sl: hrvaščina

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
sl: zgornja lužiška srbščina

note: Name for hun
en: Hungarian
sl: madžarščina

note: Name for hup
en: Hupa
sl: hupščina

note: Name for hye
en: Armenian
sl: armenščina

note: Name for iba
en: Iban
sl: ibanščina

note: Name for ibo
en: Igbo
sl: igboščina

note: Name for ido
en: Ido
sl: ido

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
sl: sečuanski ji

note: Name for ijo
en: Ijo languages
sl: jeziki idžo

note: Name for iku
en: Inuktitut
sl: inuktituščina

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
sl: interlingve

note: Name for ilo
en: Iloko
sl: ilokanščina

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sl: interlingva (Mednarodna zveza za pomožne jezike)

note: Name for inc
en: Indic languages
sl: indijski jeziki

note: Name for ind
en: Indonesian
sl: indonezijščina

note: Name for ine
en: Indo-European languages
sl: indoevropejski jeziki

note: Name for inh
en: Ingush
sl: inguščina

note: Name for ipk
en: Inupiaq
sl: inupiaščina

note: Name for ira
en: Iranian languages
sl: iranski jeziki

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
sl: irokeški jeziki

note: Name for isl
en: Icelandic
sl: islandščina

note: Name for ita
en: Italian
sl: italijanščina

note: Name for jav
en: Javanese
sl: javanščina

note: Name for jbo
en: Lojban
sl: lojban

note: Name for jpn
en: Japanese
sl: japonščina

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
sl: judovska perzijščina

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
sl: judovska arabščina

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
sl: karakalpaščina

note: Name for kab
en: Kabyle
sl: kabilščina

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
sl: kačinščina

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
sl: grenlandščina

note: Name for kam
en: Kamba
sl: kamba

note: Name for kan
en: Kannada
sl: kanareščina

note: Name for kar
en: Karen languages
sl: karenski jeziki

note: Name for kas
en: Kashmiri
sl: kašmirščina

note: Name for kat
en: Georgian
sl: gruzinščina

note: Name for kau
en: Kanuri
sl: kanurščina

note: Name for kaw
en: Kawi
sl: kavi

note: Name for kaz
en: Kazakh
sl: kazaščina

note: Name for kbd
en: Kabardian
sl: kabardinščina

note: Name for kha
en: Khasi
sl: kasi

note: Name for khi
en: Khoisan languages
sl: kojsanski jeziki

note: Name for khm
en: Central Khmer
sl: kmerščina

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
sl: kikujščina

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
sl: ruandščina

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
sl: kirgiščina

note: Name for kmb
en: Kimbundu
sl: kimbundu

note: Name for kok
en: Konkani
sl: konkanščina

note: Name for kom
en: Komi
sl: komijščina

note: Name for kon
en: Kongo
sl: kongovščina

note: Name for kor
en: Korean
sl: korejščina

note: Name for kos
en: Kosraean
sl: kosrajščina

note: Name for kpe
en: Kpelle
sl: kpelejščina

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
sl: karačajska balkarščina

note: Name for krl
en: Karelian
sl: karelščina

note: Name for kro
en: Kru languages
sl: jeziki kru

note: Name for kru
en: Kurukh
sl: kuruk

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
sl: kvanjama

note: Name for kum
en: Kumyk
sl: kumiščina

note: Name for kur
en: Kurdish
sl: kurdščina

note: Name for kut
en: Kutenai
sl: kutenajščina

note: Name for lad
en: Ladino
sl: ladinščina

note: Name for lah
en: Lahnda
sl: landa

note: Name for lam
en: Lamba
sl: lamba

note: Name for lao
en: Lao
sl: laoščina

note: Name for lat
en: Latin
sl: latinščina

note: Name for lav
en: Latvian
sl: latvijščina

note: Name for lez
en: Lezghian
sl: lezginščina

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sl: limburščina

note: Name for lin
en: Lingala
sl: lingala

note: Name for lit
en: Lithuanian
sl: litovščina

note: Name for lol
en: Mongo
sl: mongo

note: Name for loz
en: Lozi
sl: lozi

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sl: luksemburščina

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
sl: lubalulujščina

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
sl: lubakatangščina

note: Name for lug
en: Ganda
sl: ganda

note: Name for lui
en: Luiseno
sl: luisenščina

note: Name for lun
en: Lunda
sl: lunda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
sl: luojščina (Kenija in Tanzanija)

note: Name for lus
en: Lushai
sl: lušaj

note: Name for mad
en: Madurese
sl: madurščina

note: Name for mag
en: Magahi
sl: magadščina

note: Name for mah
en: Marshallese
sl: maršalščina

note: Name for mai
en: Maithili
sl: maitili

note: Name for mak
en: Makasar
sl: makasarščina

note: Name for mal
en: Malayalam
sl: malajalščina

note: Name for man
en: Mandingo
sl: mandingo

note: Name for map
en: Austronesian languages
sl: avstronezijski jeziki

note: Name for mar
en: Marathi
sl: maratščina

note: Name for mas
en: Masai
sl: masajščina

note: Name for mdf
en: Moksha
sl: mokšavščina

note: Name for mdr
en: Mandar
sl: mandarščina

note: Name for men
en: Mende
sl: mende

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
sl: srednja irščina (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
sl: mikmaščina

note: Name for min
en: Minangkabau
sl: minangkabau

note: Name for mis
en: Uncoded languages
sl: nekodirani jeziki

note: Name for mkd
en: Macedonian
sl: makedonščina

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
sl: monsko-kmerski jeziki

note: Name for mlg
en: Malagasy
sl: malgaščina

note: Name for mlt
en: Maltese
sl: malteščina

note: Name for mnc
en: Manchu
sl: mandžurščina

note: Name for mni
en: Manipuri
sl: manipurščina

note: Name for mno
en: Manobo languages
sl: kotabatski manobo

note: Name for moh
en: Mohawk
sl: mohoščina

note: Name for mon
en: Mongolian
sl: mongolščina

note: Name for mos
en: Mossi
sl: mosijščina

note: Name for mri
en: Maori
sl: maorščina

note: Name for msa
en: Malay
sl: malajščina

note: Name for mul
en: Multiple languages
sl: več jezikov

note: Name for mun
en: Munda languages
sl: mundski jeziki

note: Name for mus
en: Creek
sl: krikščina

note: Name for mwl
en: Mirandese
sl: mirandeščina

note: Name for mwr
en: Marwari
sl: marvarščina

note: Name for mya
en: Burmese
sl: burmanščina

note: Name for myn
en: Mayan languages
sl: majevski jeziki

note: Name for myv
en: Erzya
sl: erzjanščina

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
sl: nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
sl: severnoameriški indijanski jeziki

note: Name for nap
en: Neapolitan
sl: napolitanščina

note: Name for nau
en: Nauru
sl: naurujščina

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
sl: navaščina

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
sl: južna ndebelščina

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
sl: severna ndebelščina

note: Name for ndo
en: Ndonga
sl: ndongščina

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sl: spodnja nemščina; spodnja saščina

note: Name for nep
en: Nepali
sl: nepalščina

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
sl: nevarščina

note: Name for nia
en: Nias
sl: niaščina

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
sl: nigrsko-kordofanski jeziki

note: Name for niu
en: Niuean
sl: niuejščina

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
sl: nizozemščina; flamščina

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sl: novonorveščina

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sl: knjižna norveščina

note: Name for nog
en: Nogai
sl: nogajščina

note: Name for non
en: Norse, Old
sl: stara nordijščina

note: Name for nor
en: Norwegian
sl: norveščina

note: Name for nqo
en: N'Ko
sl: nko

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sl: severna sotščina

note: Name for nub
en: Nubian languages
sl: nubijski jeziki

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sl: staronevarščina

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
sl: čevščina; njanščina

note: Name for nym
en: Nyamwezi
sl: njamveščina

note: Name for nyn
en: Nyankole
sl: njankole

note: Name for nyo
en: Nyoro
sl: njoro

note: Name for nzi
en: Nzima
sl: nzima

note: Name for oji
en: Ojibwa
sl: anašinabščina

note: Name for ori
en: Oriya
sl: orijščina

note: Name for orm
en: Oromo
sl: oromščina

note: Name for osa
en: Osage
sl: osage

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
sl: osetinščina

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sl: otomanska turščina (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
sl: otomijski jeziki

note: Name for paa
en: Papuan languages
sl: papuanski jeziki

note: Name for pag
en: Pangasinan
sl: pangasinanščina

note: Name for pal
en: Pahlavi
sl: pahlavi

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
sl: pampanščina

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
sl: pandžabščina

note: Name for pap
en: Papiamento
sl: papiamentu

note: Name for pau
en: Palauan
sl: palavanščina

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sl: stara perzijščina (ok. 600-400 pr.n.št.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
sl: filipinski jeziki

note: Name for phn
en: Phoenician
sl: feničanščina

note: Name for pli
en: Pali
sl: pali

note: Name for pol
en: Polish
sl: poljščina

note: Name for pon
en: Pohnpeian
sl: ponpejščina

note: Name for por
en: Portuguese
sl: portugalščina

note: Name for pra
en: Prakrit languages
sl: prakritski jeziki

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
sl: paštunščina

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
sl: rezervirano za lokalno rabo

note: Name for que
en: Quechua
sl: kečvanščina

note: Name for raj
en: Rajasthani
sl: radžastanščina

note: Name for rap
en: Rapanui
sl: rapanujščina

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sl: rarotongščina

note: Name for roa
en: Romance languages
sl: romanski jeziki

note: Name for roh
en: Romansh
sl: retoromanščina

note: Name for rom
en: Romany
sl: romščina

note: Name for run
en: Rundi
sl: rundščina

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sl: aromunščina

note: Name for rus
en: Russian
sl: ruščina

note: Name for sad
en: Sandawe
sl: sandavščina

note: Name for sag
en: Sango
sl: sango

note: Name for sah
en: Yakut
sl: jakutščina

note: Name for sal
en: Salishan languages
sl: sališanski jeziki

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
sl: samaritanska aramejščina

note: Name for san
en: Sanskrit
sl: sanskrt

note: Name for sas
en: Sasak
sl: sasaščina

note: Name for sat
en: Santali
sl: santalščina

note: Name for scn
en: Sicilian
sl: sicilijanščina

note: Name for sco
en: Scots
sl: škotščina

note: Name for sel
en: Selkup
sl: selkupščina

note: Name for sem
en: Semitic languages
sl: semitski jeziki

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
sl: stara irščina (do 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
sl: govorica s kretnjami

note: Name for shn
en: Shan
sl: šanščina

note: Name for sid
en: Sidamo
sl: sidamščina

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
sl: singalščina

note: Name for sio
en: Siouan languages
sl: sjujščina

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
sl: kitajsko-tibetanski jeziki

note: Name for sla
en: Slavic languages
sl: slovanski jeziki

note: Name for slk
en: Slovak
sl: slovaščina

note: Name for slv
en: Slovenian
sl: slovenščina

note: Name for sma
en: Southern Sami
sl: južna samijščina

note: Name for sme
en: Northern Sami
sl: severna samijščina

note: Name for smi
en: Sami languages
sl: samijski jeziki

note: Name for smj
en: Lule Sami
sl: lulejska samijščina

note: Name for smn
en: Inari Sami
sl: inarijska samijščina

note: Name for smo
en: Samoan
sl: samoanščina

note: Name for sms
en: Skolt Sami
sl: skoltska samijščina

note: Name for sna
en: Shona
sl: šonščina

note: Name for snd
en: Sindhi
sl: sindščina

note: Name for snk
en: Soninke
sl: soninščina

note: Name for sog
en: Sogdian
sl: sogdijščina

note: Name for som
en: Somali
sl: somalijščina

note: Name for son
en: Songhai languages
sl: songajski jeziki

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
sl: južna sotščina

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
sl: španščina; kastiljščina

note: Name for sqi
en: Albanian
sl: albanščina

note: Name for srd
en: Sardinian
sl: sardinščina

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
sl: surinamska kreolščina

note: Name for srp
en: Serbian
sl: srbščina

note: Name for srr
en: Serer
sl: sererščina

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
sl: nilsko-saharski jeziki

note: Name for ssw
en: Swati
sl: svazijščina

note: Name for suk
en: Sukuma
sl: sukuma

note: Name for sun
en: Sundanese
sl: sundščina

note: Name for sus
en: Susu
sl: susujščina

note: Name for sux
en: Sumerian
sl: sumerščina

note: Name for swa
en: Swahili
sl: svahilščina

note: Name for swe
en: Swedish
sl: švedščina

note: Name for syc
en: Classical Syriac
sl: klasična sirščina

note: Name for syr
en: Syriac
sl: sirščina

note: Name for tah
en: Tahitian
sl: tahitijščina

note: Name for tai
en: Tai languages
sl: tajski jeziki

note: Name for tam
en: Tamil
sl: tamilščina

note: Name for tat
en: Tatar
sl: tatarščina

note: Name for tel
en: Telugu
sl: teluščina

note: Name for tem
en: Timne
sl: temnejščina

note: Name for ter
en: Tereno
sl: tereno

note: Name for tet
en: Tetum
sl: tetumščina

note: Name for tgk
en: Tajik
sl: tadžiščina

note: Name for tgl
en: Tagalog
sl: tagaloščina

note: Name for tha
en: Thai
sl: tajščina

note: Name for tig
en: Tigre
sl: tigrejščina

note: Name for tir
en: Tigrinya
sl: tigrajščina

note: Name for tiv
en: Tiv
sl: tivščina

note: Name for tkl
en: Tokelau
sl: tokelavščina

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
sl: klingonščina

note: Name for tli
en: Tlingit
sl: tlingitščina

note: Name for tmh
en: Tamashek
sl: tamajaščina

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
sl: malavijska tongščina

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
sl: tonganščina

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
sl: tok pisin

note: Name for tsi
en: Tsimshian
sl: cimščina

note: Name for tsn
en: Tswana
sl: cvanščina

note: Name for tso
en: Tsonga
sl: congščina

note: Name for tuk
en: Turkmen
sl: turkmenščina

note: Name for tum
en: Tumbuka
sl: tumbukščina

note: Name for tup
en: Tupi languages
sl: tupijski jeziki

note: Name for tur
en: Turkish
sl: turščina

note: Name for tut
en: Altaic languages
sl: altajski jeziki

note: Name for tvl
en: Tuvalu
sl: tuvalujščina

note: Name for twi
en: Twi
sl: tvi

note: Name for tyv
en: Tuvinian
sl: tuvinščina

note: Name for udm
en: Udmurt
sl: udmurtščina

note: Name for uga
en: Ugaritic
sl: ugaritščina

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
sl: ujgurščina

note: Name for ukr
en: Ukrainian
sl: ukrajinščina

note: Name for umb
en: Umbundu
sl: umbundščina

note: Name for und
en: Undetermined
sl: neznan jezik

note: Name for urd
en: Urdu
sl: urdu

note: Name for uzb
en: Uzbek
sl: uzbeščina

note: Name for vai
en: Vai
sl: vajščina

note: Name for ven
en: Venda
sl: vendščina

note: Name for vie
en: Vietnamese
sl: vietnamščina

note: Name for vol
en: Volapük
sl: volapuk

note: Name for vot
en: Votic
sl: votjaščina

note: Name for wak
en: Wakashan languages
sl: vakaški jeziki

note: Name for war
en: Waray
sl: varajščina

note: Name for was
en: Washo
sl: vašajščina

note: Name for wen
en: Sorbian languages
sl: lužiška srbščina

note: Name for wln
en: Walloon
sl: valonščina

note: Name for wol
en: Wolof
sl: volofščina

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
sl: kalmiščina

note: Name for xho
en: Xhosa
sl: koščina

note: Name for yao
en: Yao
sl: jaojščina

note: Name for yap
en: Yapese
sl: japščina

note: Name for yid
en: Yiddish
sl: jidiš

note: Name for yor
en: Yoruba
sl: jorubščina

note: Name for ypk
en: Yupik languages
sl: jupiški jeziki

note: Name for zap
en: Zapotec
sl: zapoteščina

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sl: Blissovi simboli

note: Name for zen
en: Zenaga
sl: zenaščina

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
sl: standardni maroški tamazight

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
sl: džuanščina

note: Name for zho
en: Chinese
sl: kitajščina

note: Name for znd
en: Zande languages
sl: zandejski jeziki

note: Name for zul
en: Zulu
sl: zulujščina

note: Name for zun
en: Zuni
sl: zunijščina

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
sl: brez jezikoslovne vsebine

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
sl: zazajščina
